لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۱

واکنش رسانه‌های خاورمیانه به دیدار پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو در داووس


یک تحلیلگر اسرائیلی پیرامون دیدار روز پنجشنه پنجم بهمن ماه بین رئیس جمهوری ایالات متحده و نخست وزیر اسرائیل در حاشیه همایش بین المللی اقتصادی داووس گفت: «هرگز چنین دیدار سراسر تفاهم و همکاری بین رهبران دو کشور برگزار نشده است».

«اهود یَعَری» کارشناس با سابقه امور خاورمیانه در شبکه دوم تلویزیون اسرائیل گفت: «پرزیدنت دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو درباره سه موضوع اساسی سخن گفتند و پیرامون هر سه موضوع با یکدیگر تفاهم و همخوانی کامل داشتند».

اشاره این تحلیلگر به مسائل مربوط به برنامه های اتمی و موشکی ایران، روند صلح با فلسطینیان و انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم بود.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز نوشت: مسائل مربوط به آینده سوریه، صلح با فلسطینیان و سیاست های جمهوری اسلامی ایران، مهمترین مسائل مطرح شده در دیدار بود.

نتانیاهو پس از دیدار با پرزیدنت ترامپ به «فرید زکریا» مصاحبه گر شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت که او نیز همانند رئیس جمهوری ایالات متحده چنین می اندیشد که توافق اتمی موسوم به برجام نقاط ضعف بسیار زیادی دارد که یا باید به طور جدی اصلاح شود و یا کاملا باطل گردد.

نتانیاهو در ادامه سخنانش در سی ان ان، این ارزیابی را مطرح کرد که جمهوری اسلامی ایران قادر خواهد بود به غنی سازی اورانیوم در حدی بپردازد که بتواند بین صد تا دویست بمب هسته ای تولید کند و افزود: «ولی ما جلوی اتمی شدن آن ها را خواهیم گرفت».

نخست وزیر اسرائیل ابراز نگرانی کرد که اگر جمهوری اسلامی به جنگ افزار هسته ای مجهز شود، ممکن است آن را در اختیار سازمان های تحت فرمان خود نیر بگذارد و به دست تروریست ها هم برساند. به هر حال رژیم ایران به صراحت از لزوم نابودی اسرائیل سخن می گوید.

سخنانی که پرزیدنت ترامپ در دیدار با بنیامین نتانیاهو در مورد فلسطینی ها گفت، در رسانه های همگانی عربی به تفصیل بازتاب یافت.

روزنامه های فلسطینی در عین انتشار اظهارات رئیس جمهوری ایالات متحده، بر پاسخ های رهبران فلسطینی ها نیز تاکید نهادند

تلویزیون دولتی فلسطینی در صفحه فیس بوک خود نوشت: «اگر ترامپ می گوید که آینده اورشلیم از روی میز مذاکرات حذف شده است، خود آمریکاست که از این میز حذف خواهد شد».

روزنامه الحیاة الجدیدة که ارگان تشکیلات خودگردان فلسطینی محسوب می شود، همین سخنان را از زبان محمود عباس نقل کرد و نوشت: فلسطینیان هرگز اصول و آرمان های خود را به پول نخواهند فروخت.

اشاره این روزنامه به آن بخش از سخنان پرزیدنت ترامپ بود که گفت: اگر فلسطینی ها به میز مذاکرات باز نگردند، ایالات متحده کمک مالی خود را متوقف خواهد ساخت.

بازتاب در رسانه های ایران

رسانه های همگانی در ایران، در گزارش های خود پیرامون دیدار ترامپ – نتانیاهو معمولا به بیان مطالب رد و بدل شده بسنده کردند، ولی شیوه گزارشگری آن ها بی طرفانه نبود.

خبرگزاری مهر در این رابطه چند گزارش انتشار داد و به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت که برنامه های موشکی ایران و حضور آن کشور در منطقه محور گفتگوها بین طرفین را تشکیل داده است.

روزنامه انتخاب در گزارشی، بخش هایی از سخنان نتانیاهو را در دیدار با پرزیدنت ترامپ و در گفتگو با خبرنگاران بازتاب داد و از جمله از قول نخست وزیر اسرائیل نوشت که او هرگز باور نمی کرده است کشورهای عربی به خاطر بیم از خطرات جمهوری اسلامی ایران، این گونه به اسرائیل نزدیک شوند.

روزنامه انتخاب همچنین متن کامل مصاحبه فرید زکریا با نتانیاهو را با تحریف های جزیی انتشار داد.

خبرگزاری رادیو و تلویزیون دولتی ایران (صدا و سیما)، این عنوان را برای گزارش خود پیرامون دیدار بین پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر اسرائیل انتخاب کرد: «نتانیاهو از تلاش های ترامپ علیه ایران تشکر کرد».

روزنامه «ییسرائل هَیوُم» چاپ تل آویو، در یک واکنش تفسیرگونه درباره دیدار ترامپ – نتانیاهو در داوُس نوشت: «اکنون ما با یک نظم جدید جهانی روبرو هستیم».

این روزنامه نوشت: «در فضای برف آلود و سرد شهر داوس، رهبران ایالات متحده و اسرائیل، واقعایت جدید و نظم نوینی را به جهانیان عرضه کردند. البته فلسطینی ها از صحنه خارج نمی شوند ولی دیگر کسی به سخنان تحریفی آن ها توجه نخواهد کرد و حکومت ایران نیز اکنون درک می کند که دوران چانه زنی در مورد توافق اتمی سپری شده، زیرا آن ها اکنون با سیاست قاطعانه ایالات متحده روبرو هستند».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG