لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۶

مایک پمپئو در اسرائیل: رژیم ایران و آیت‌الله حتی در دوران کرونا، منابع کشور را صرف تحریک اقدامات تروریستی در جهان می‌کنند


به‌روزرسانی‌شده - مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سفر یک‌روزه خود به اسرائیل با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر آن کشور، دیدار و طی سخنانی به ایران اشاره کرد.

آقای پمپئو روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت در شهر اورشلیم در جریان یک کنفرانس خبری کوتاه گفت: «این [حقیقت] که حتی در دوران همه‌گیری کرونا، که مردم ایران به شدت با آن دست‌به‌گریبان هستند، [مقامات جمهوری اسلامی] همچنان از منابع آیت‌الله‌ها، از منابع رژیم، برای برانگیخن و پراکندن تروریسم در سراسر جهان استفاده می‌کنند، نکات زیادی را درباره ماهیت افرادی که رهبری آن کشور را در دست دارند، بازگو می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «ایالات متحده بخشی از یک کارزار جهانی است که تلاش دارد منابع مالی آیت الله [خامنه‌ای] برای آسیب رساندن ... به اسرائیل و به [کشورهای] سراسر جهان را کاهش دهد. این کارزار ثمربخش و موفقیت‌آمیز بوده است و ما به آن ادامه خواهیم داد. و هنوز هم کارهایی در این رابطه باقی مانده است که باید انجام شود.»

آقای پمپئو در بخش دیگری از سخنان خود، کشته‌شدن یک سرباز اسرائیلی یک روز قبل از دیدار او از اسرائیل، را تسلیت گفت. او تاکید کرد که این رویداد «برای همه ما یادآور اهمیت این موضوع است که باید اطمینان یابیم مردم سراسر جهان می‌دانند اسرائیل از حق دفاع از خود برخوردار است و آمریکا همیشه از تلاش‌های [اسرائیل] در این زمینه حمایت می‌کند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز در سخنانی از دولت پرزیدنت ترامپ برای اقداماتی که علیه جمهوری اسلامی انجام داده است، تقدیر کرد.

او خروج آمریکا از «توافق اشتباه و خطرناک ایران» را اقدام قابل تقدیر پرزیدنت ترامپ نامید.

نخست وزیر اسرائیل همچنین از اقدام آمریکا در حذف سرکرده فرماندهان تروریسم ایران (سلیمانی) و طرح تمدید تسلیحاتی ایران در سازمان ملل به عنوان دیگر اقدامات قابل تقدیر دولت پرزیدنت ترامپ و دولت آمریکا یاد کرد.

سایر دیدارها

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر خود به اسرائیل، با بنی گانتز، رئیس پارلمان دیدار کرد و دو طرف درباره همکار‌ی برای مقابله با کووید۱۹ و همچنین تلاش برای توقف فعالیت‌های خطرناک رژیم ایران در منطقه و جهان گفت‌وگو کردند.

وزیر خارجه آمریکا غیر از دیدار با نخست وزیر اسرائیل و بنی گانتز رهبر حزب آبی و سفید، برنامه دیدار با رئیس موساد و وزیر خارجه احتمالی اسرائیل در آینده را نیز داشت.

وزیر خارجه آمریکا در بدو ورود به اسرائیل، در حساب توئیتر خود ضمن ابراز خرسندی از حضورش در اسرائیل برای هماهنگی با بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز در مورد «مقابله با دو تهدید مهم: کووید ۱۹ و ایران»، افزود که «اسرائیل و ایالات متحده در کنار یکدیگر» این چالش‌ها را پشت سر خواهند گذاشت.

آقای پمپئو پیش از این سفر در مصاحبه با «اسرائیل هیوم» تاکید کرده بود که یکی از اهداف اصلی سفر او به اسرائیل گفت‌و‌گو درباره تداوم تهدیدهای ایران، چگونگی مقابله با این تهدیدها و بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG