لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۸

هیئت‌هایی از ایالات متحده و اسرائیل در اجلاس امنیت دریایی خلیج فارس در بحرین شرکت می‌‌کنند


عکسی از نشست «گروه کاری امنیت دریایی و هوانوردی» در ادامه اجلاس صلح و امنیت خاورمیانه که بهمن سال گذشته با حضور مایک پنس، مایک پمپئو، بنیامین نتانیاهو، و مقامات ارشد دیگر کشورها، از جمله بحرین، در شهر ورشو لهستان برگزار شد.
عکسی از نشست «گروه کاری امنیت دریایی و هوانوردی» در ادامه اجلاس صلح و امنیت خاورمیانه که بهمن سال گذشته با حضور مایک پنس، مایک پمپئو، بنیامین نتانیاهو، و مقامات ارشد دیگر کشورها، از جمله بحرین، در شهر ورشو لهستان برگزار شد.

بنا بر بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه ایالات متحده، «الیوت کنگ» معاون مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور امنیت بین‌‌المللی و منع گسترش تسلیحاتی، ریاست هیئت آمریکایی را در اجلاس دو روزه «گروه کاری امنیت دریایی و هوانوردی» که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۲۱ و ۲۲ اکتبر در منامه، بحرین برگزار می‌شود، برعهده خواهد داشت.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «ایالات متحده نسبت به تامین امنیت دریایی و هوانوردی در منطقه و ترویج گام‌هایی برای منع و جلوگیری از [جابه‌‌جایی] محموله‌های غیرقانونی مرتبط با جنگ‌‌افزارهای کشتار جمعی، متعهد است.»

وزارت خارجه آمریکا می‌‌افزاید که اجلاس بحرین با میزبانی مشترک ایالات متحده، ‌بحرین، ‌و لهستان، و به عنوان بخشی از تعهدی که در «نشست وزیران برای پیشبرد صلح و امنیت در خاورمیانه» در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ در ورشو لهستان داده شد، برگزار می‌شود.

همچنین شبکه تلویزیونی اسرائیلی «آی۲۴نیوز» (i24NEWS) که مقر آن در تل‌آویو است، روز شنبه گزارش داد که یک هیئت رسمی از اسرائیل نیز در اجلاس بحرین شرکت خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود ده‌ها کشور در این اجلاس حضور داشته باشند.

به گفته عبدالله بن راشد آل خلیفه، سفیر پادشاهی بحرین در ایالات متحده، زمان برگزاری اجلاس دو روزه « گروه کاری امنیت دریایی و هوانوردی» در بحرین، با دو روز نخست بزرگترین رزمایش دریایی جهان، موسوم به رزمایش دریایی بین‌المللی ۱۹ (IMX) ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده، ‌همزمان شده است.

سفیر آل خلیفه در مقاله‌ای که در تاریخ ۱۳ اکتبر در روزنامه واشنگتن تایمز منتشر شد، به نقل از نیروی دریایی ایالات متحده تاکید کرد که هدف از این رزمایش دریایی بین‌المللی این است که «همه کشورها، از طریق همکاری با یکدیگر به عنوان یک ائتلاف و با هدف جلوگیری از تهدیداتی که متوجه آزادی کشتیرانی است،‌ با شرکای خود در جهان و در صنعت کشتیرانی آشنا شوند.»

سفیر بحرین در آمریکا نوشته است: «اجلاس بین‌المللی امنیت دریایی در بحرین – همانند اجلاس ورشو در ماه فوریه که با حضور بیش از ۶۰ کشور برگزار شد - بسیاری از نیروهای دریایی پیشگام جهان را گرد هم می‌آورد تا آزادی دریانوردی و جریان آزاد بازرگانی دریایی، و همچنین شناسایی تهدیدات ناشی از حکومتِ به‌طور فزاینده ستیزه‌گر ایران، را ارتقاء بخشد.»

سفیر آل خلیفه می‌نویسد:‌ «حملات اخیر در امتداد مسیرهای مهم حمل‌و‌نقل دریایی در خلیج فارس – به ویژه در تنگه حیاتی هرمز - ‌‌امنیت دریانوردی بین‌المللی را تضعیف کرده و موجب بروز بی‌ثباتی در منطقه شده است. در همین راستا، حمله ماه گذشته به تاسیسات نفتی کشور همسایه، یعنی عربستان سعودی، جهان را شگفت‌زده کرد و سبب افزایش بهای نفت شد.» وی در ادامه نوشته است: «به این ترتیب، و وقتی به مجموع این موضوعات به طور کلی نگاه می‌کنیم، آن چه می‌بینیم تنها یک رشته رویدادهای مجزا و حملات منفرد نیست؛ بلکه تلاشی بزرگتر و هماهنگ توسط یک نیروی متخاصم با هدف پراکندن تخم اختلاف و ویرانگری در سراسر جهان است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG