لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۴

رئیس جمهوری آمریکا امروز از «معامله قرن» برای صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها رونمایی می‌کند


پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه بعد از رونمایی از طرح صلح خاورمیانه، به همراه نخست وزیر اسرائیل در یک نشست خبری شرکت می‌کند.
پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه بعد از رونمایی از طرح صلح خاورمیانه، به همراه نخست وزیر اسرائیل در یک نشست خبری شرکت می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده تا ساعاتی دیگر از طرح صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» رو نمایی می‌کند.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن گروهی را برای تهیه این طرح مامور کرد و روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی درباره آن دیدار کرد.

جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ از سوی او از سه سال پیش مامور شد تا گفتگوهای صلح را پیش ببرد. رئیس جمهوری آمریکا یکبار درباره او گفته بود جز کوشنر کسی نمی‌تواند گفت‌وگوهای صلح را به نتیجه برساند.

با اینکه در سال اول مذاکرات، علاوه بر اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها نیز در مذاکرات بودند اما بعد از اینکه رئیس جمهوری آمریکا، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، آنها حاضر به ادامه مذاکرات نشدند.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه با رهبران اسرائیلی در کاخ سفید دیدار کرد. او درباره طرح صلح خاورمیانه گفت: این طرحی است که به صلح در خاورمیانه کمک می‌کند. همه جا به من گفتند برای رسیدن به صلح، باید اسرائیل و فلسطینی‌ها اول به صلح برسند تا بتوان در خاورمیانه صلح را برقرار کرد. خیلی‌ها سال‌ها در این مورد کار کرده‌اند و من فکر می‌کنم به نسبت ما نزدیک هستیم ولی باید موافقت بقیه را هم جلب کنیم.

وی با تاکید بر این که صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد گفت که بسیاری از کشورهای عربی هم این طرح را می‌پسندند و از حمایت می‌کنند.

گمانه‌زنی‌ها درباره طرح صلح

هنوز به طور رسمی جزئياتی از این طرح از سوی آمریکا اعلام نشده اما برخی از رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقامات این کشور نوشتند،‌ در این طرح، اسرائیل در ازای دریافت امتیاز‌هایی از فلسطینی‌ها با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند.

تایم اسرائیل و هاآرتض نوشتند براساس طرح آمریکا، بخش‌هایی از کرانهٔ باختری و بخشی از اورشلیم شرقی که از نظر جامعهٔ جهانی به دولت فلسطین تعلق دارد، به اسرائیل واگذار می‌شود، و در عوض اسرائیل با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمهٔ دیگر کرانهٔ باختری و تمام نوار غزه و چندین محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت می‌کند.

بر اساس این طرح شهر ابودیس به عنوان پایتخت کشور جدید فلسطین در نظر گرفته خواهد شد. همچنین یک تونل برای اتصال بخش‌های فلسطینی کرانه باختری و نوار غزه ایجاد می‌شود.

هنوز این جزئیات مورد تائید آمریکا قرار نگرفته و قرار است پرزیدنت ترامپ رسما طرح صلح را ظهر سه‌شنبه رو نمایی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG