لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

ادامۀ تلاشهای صلح آمریکا؛ سفر به عربستان و مذاکره‌های اقتصادی با اسرائیل و فلسطینی‌ها


رسانه ها از سفر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ به عربستان سعودی خبر دادند.
رسانه ها از سفر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ به عربستان سعودی خبر دادند.

همزمان با گزارشهاى خبرى درباره دیدار جرد كوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ ازعربستان سعودی، با هدف پیشبرد امكانات صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها، بنا به گزارشها در اسرائيل وزیر دارایی اسرائیل نیز با تشويق دولت واشنگتن با نخست وزیر دولت خودگردان فلسطینی دیدار داشت.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود که مسئله فلسطینی – اسرائیلی باید در گفتگوهای مستقیم بین طرفین حل و فصل شود، ولی لازم است برای فراهم کردن زمینه مذاکرات، کشورهای دیگر نیز دخالت و فعالیت کنند.

خبر دیدار جرد کوشنر از ریاض نخستین بار در رسانه امريكايى «پولیتیکو» انتشار یافت و سپس توسط یک سخنگوی کاخ سفید بطور ضمنی مورد تائید قرار گرفت. به گفته آگاهان سياسى این امر نشان می دهد که رئیس جمهوری ایالات متحده در تلاش برای پیشبرد صلح بسیار جدی است.

روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» در گزارشی از قول یک سخنگوی کاخ سفید که نامش برده نشد، نوشت که در سفر جرد کوشنر به عربستان شماری از مشاوران ارشد پرزیدنت ترامپ و از جمله دینا پاول مشاور امور امنیت راهبردی و جیسون گرينبلات حقوقدان و فرستاده صلح پرزیدنت ترامپ در امور اسرائیل و فلسطینی ها حضور داشته اند. احتمال می رود که آن ها هفته پیش از این سفر بازگشتند.

این سخنگو تاکید کرد که نمایندگان ارشد آمریکایی به طور مستمر با مقامات اسرائیل، مصر، اردن، امارات عربی متحده، و سران عربستان سعودی در این زمینه در تماس هستند. قرار است مایک پنس معاون ریاست جمهوری ایالات متحده نیز در روزهای آینده از اسرائیل و مصر دیدن کند.

امريكا امیدوار است که این تلاش ها بتواند طرفین اسرائیلی و فلسطینی را تشویق کند گفتگوهای صلح را از سر بگیرند.

خبرگزاری فلسطینی وفا گزارش داد که محمود عباس رئیس دولت خودمختارى فلسطینی در دیدار با شماری از سیاستمداران غیردولتی اسرائیل در رم الله، به آن ها گفته است که برای آغاز مذاکرات صلح با اسرائیل آمادگی کامل دارد. او نتانیاهو را متهم ساخت که از آغاز مذاکرات طفره می رود.

ولی اسرائیلیان می گویند که محمود عباس در گذشته سه شرط غیرقابل قبول براى از سرگیری مذاکرات قائل شده که انجام آن را غیر ممکن ساخته بود و اکنون نیز که فتح با حماس آشتی کرده، سران این سازمان همچنان می گویند که خواهان نابودی اسرائیل هستند.

یک سیاستمدار سابق اسرائیل به نام «اوفیر پاز پینس» که همراه با یک هیات از هوارداران صلح در اسرائیل با محمود عباس دیدن کرد، دوشنبه ٨ آبان به شبکه دو تلویزیون اسرائیل گفت که رهبر دولت خودمختارى فلسطینی در پاسخ به این اتهام گفته است که پس از آشتی با حماس، هیچ وزیری را به کابینه خود راه نخواهد داد مگر حاضر به صلح با اسرائیل باشد.

به گفته ناظران پس از آشتی،کابینه جدید با عضویت وزیران حماس برپا خواهد شد – ولی صالح العروری معاون دفتر سیاسی حماس هنگام دیدار از تهران گفت که حماس هرگز اندیشه نابودی اسرائیل را کنار نگذاشته است.

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» نوشت با فشار و درخواست ایالات متحده، «موشه کحلون» وزیر دارایی اسرائیل یکشنبه ٧ آبان با «رامی حمدالله» نخست وزيرخودمختارى فلسطينى دررم الله دیدار خصوصی داشته است. این دومین دیدار بین طرفین در شش ماه اخیر می باشد.

هاآرتص نوشت که ایالات متحده می کوشد از طریق گسترش همکاری های اقتصادی بین اسرائیل و فلسطینی ها، موجب شتاب بخشیدن به روند گفتگوهای صلح گردد.

در دیدار یک شنبه، سرپرست اسرائیلی همآهنگی روابط با فلسطینی ها و همچنین گروهی از اقتصاد دانان اسرائیلی وزیر دارایی را همراهی می کردند.

در همین رابطه، جيسون گرینبلات (فرستاده صلح آمریکایی) روز يكشنبه با نخست وزیر اسرائیل دیدار داشت. وزیر خزانه داری ایالات متحده استیون منوچین نیز هفته پیش با بنیامین نتانیاهو ملاقات کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG