لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۹

واکنش نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ در خاورمیانه به اظهارات روحانی: اظهارات توهین آمیز او را محکوم می‌کنیم


آقای گرینبلات، سمت راست، پشت سر نیکی هیلی

گزارشی از مایکل باخنر در تایمز اسرائیل

فرستاده ترامپ در امور خاورمیانه رئیس جمهوری ایران را به ترویج «ایدئولوژی نفرت و تخریب» متهم کرده است.

ایالات متحده روز دوشنبه در تقبیح اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به اتحادیه اروپا ملحق شد. روحانی روز شنبه در یک سخنرانی اسرائیل را «غده سرطانی» ایجاد شده توسط کشورهای غربی برای پیشبرد منافع شان در خاورمیانه توصیف کرده بود.

جیسون گرینبلات، نماینده پرزیدنت ترامپ در روند صلح خاورمیانه، در توییتی نوشت: «ما اظهارات اهانت آمیز روحانی در ایران را محکوم می کنیم. روحانی به جای بهبود زندگی ایرانی ها به انتشار ایدئولوژی نفرت و تخریب ادامه می دهد.»

حسن روحانی در سخنرانی در «کنفرانس وحدت اسلامی» در تهران گفت: «یکی از پیامدهای شوم جنگ جهانی تشکیل یک غده سرطانی در منطقه بود.»

رئیس جمهوری ایران به اسرائیل به عنوان «رژیم جعلی» تشکیل شده توسط کشورهای غربی اشاره کرد.

رهبران ایران مرتب اسرائیل را محکوم و زوال آن را پیش بینی می کنند، اما روحانی که رهبری نسبتا میانه رو عنوان می شود به ندرت از چنین الفاظی استفاده کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، همان روز در بیانیه ای گفت «اسرائیل خیلی خوب بلد است در برابر رژیم جنایتکار ایران از خود دفاع کند».

روز دوشنبه، رهبر جمهوری اسلامی در توییتی اسرائیل و آمریکا را به باد انتقاد گرفت و نوشت: «امروز، آمریکا و رژیم صهیونیستی غلط می کنند ملت ایران را تهدید کنند.»

اتحادیه اروپا روز یکشنبه گفته های روحانی درباره «غده سرطانی» توصیف کردن اسرائیل را «مطلقا غیرقابل قبول» و «ناسازگار با ضرورت رسیدگی به مشاجرات بین المللی از طریق دیالوگ و قانون بین الملل» توصیف کرده بود.

در بیانیه اتحادیه اروپا بر تعهد بنیادین ۲۸ کشور عضو این بلوک به امنیت اسرائیل شامل تهدیدهای کنونی و در حال ظهور در منطقه اشاره شده است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG