لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

یادداشت هاآرتض: جو لیبرمن تنها آمریکایی دموکرات حضار در مراسم گشایش سفارت در اورشلیم


گزارشی از الیسون کاپلن سومر در روزنامه هاآرتض

در میان طیف گسترده ای از اعضای دولت ترامپ و چهره های شاخص جمهوریخواه کنگره که در مراسم انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم شرکت کردند، سناتور پیشین جوزف لیبرمن تنها دموکرات حاضر بود.

عدم حضور دموکرات هایی که حتی بر سر مساله به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل با رئیس جمهوری آمریکا هم نظر هستند، از فضای به شدت دو قطبی حاکم بر واشنگتن حکایت دارد.

با این وجود، جو لیبرمن که زمانی کاندیدای دموکرات ها برای معاونت ریاست جمهوری آمریکا و از جمله قانونگذاران تنظیم کننده «قانون سفارت اورشلیم» مصوب سال ۱۹۹۵ بود، از حرکت شجاعانه پرزیدنت ترامپ تمجید کرد: «من از پرزیدنت ترامپ برای این تصمیم تشکر می کنم.»

لیبرمن در سیاست خارجی موضعی تند دارد و از معدود دموکرات هایی است که از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام به عنوان یک «توافق بد» تمجید کرد.

لیبرمن می گوید که اگر هیلاری کلینتون کاندیدای هم حزبی او در انتخابات ریاست جمهوری در انتخابات ۲۰۱۶ برنده شده بود، هیچ یک از این دو اتفاق رخ نمی داد. لیبرمن در انتخابات به هیلاری کلینتون رای داده بود.

جوزف لیبرمن هرگز این ادعا را نپذیرفت که «قانون سفارت اورشلیم» مداخله در اختیارات رئیس جمهوری آمریکا در حوزه امور خارجی بود.

وقتی این قانون در میانه دهه ۹۰ میلادی در سنا تصویب شد، پرزیدنت بیل کلینتون درخواست کرد، بندی به آن اضافه شود. لیبرمن به خاطر می آورد: «او گفت خواهان انتقال سفارت بود، اما فقط زمان آن فرا نرسیده است.»

اصرار او باعث شد تمام روسای جمهوری آمریکا بعد از کلینتون راه او را دنبال کنند؛ یعنی از انتقال سفارت حمایت کنند ولی انجامش ندهند. تا این که نوبت به دونالد ترامپ رسید.

سناتور پیشین جوزف لیبرمن می گوید همیشه باور داشت انتقال سفارت به آشوب در جهان عرب منجر نمی شود. اکنون هم اگر چه از سوی جهان عرب حمایت نمی شود، ولی پذیرفته شده است.

جوزف لیبرمن همچنین گفت اعمال دوباره تحریم ها فشار بر اقتصاد تهران را افزایش خواهد داد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG