لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

جزئیاتی از مذاکره دو ساعت و نیمه نتانیاهو و پرزیدنت ترامپ با محوریت ایران


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در فاصله دیدار با رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید و سخنرانی اش در اجلاس «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به «ایپک» فرصتی را به گفتگو با رسانه ها از جمله ان پی آر، نیویورک تایمز، واشنگتن پست و رسانه های عمده خبری اسراییل اختصاص داد.

وبسایت رادیو «ان پی آر» نوشت: نخست وزیر اسرائیل درباره خبر مهم موافقت مشاور رسانه ای پیشین او با تحقیقات پلیس بر سر پرونده فساد اظهار نظری نکرد. این سومین مشاور نتانیاهو است که پذیرفته است به عنوان شاهد با پلیس همکاری کند.

بنیامین نتانیاهو گفت تحقیقات پلیس اسرائیل درباره او در گفتگوهایش با رییس جمهوری آمریکا مطرح نشد. نتانیاهو در پاسخ به پرسشی درباره تلاش چهار کشور از جمله اسرائیل برای سوء استفاده از جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ، گفت این موضوع مورد بحث دو رهبر قرار نگرفت.

نخست وزیر اسرائیل درباره دیدارش با پرزیدنت ترامپ که دو ساعت و نیم به طول کشید گفت مساله محوری «ایران، ایران و ایران» بود.

نتانیاهو تاکید کرد: «پرزیدنت ترامپ درباره ایران بسیار مطلع است. او به شکلی قابل توجه از جزییات اطلاع دارد.»

نخست وزیر اسرائیل گفت توصیه اش به پرزیدنت ترامپ «اصلاح کامل یا لغو کامل» توافق هسته ای ایران بود.

نتانیاهو تصریح کرد پیش نویسی از طرح صلح پیشنهادی پرزیدنت ترامپ در دیدارش در کاخ سفید ندید، اما نگفت آیا پیشتر پیش نویسی دیده است یا خیر.

نخست وزیر اسرائیل گفت کشورش در پی حکومت بر فلسطینیان نیست، اما باید کنترل امنیتی خود بر کرانه باختری را حفظ کند زیرا فلسطینیان توان ریشه کن کردن خشونت را ندارند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG