لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

مقام آمریکایی: در صورت حمله ایران به اسرائیل آمریکا از اسراییل حمایت می‌کند


عکس آرشیوی از دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (راست) با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل - اسفند ۱۳۹۲
عکس آرشیوی از دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (راست) با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل - اسفند ۱۳۹۲

مقاله‌ای از ایتمار ایشنر و روی کایس برای وبسایت نشریه یدیعوت احرونوت

یک مقام ارشد آمریکایی روز دوشنبه در یک گفتگوی خبری گفت اگر اسراییل از سوی ایران مورد حمله قرار بگیرد، آمریکا از اسراییل حفاظت خواهد کرد: «ما هر روز با این تعهد زندگی می‌کنیم. این امری است که ما هر روز برای اسراییل انجام می‌دهیم. روابط ما، روابط دو متحد است و واژه متحد برای ما معنا دارد و معنایش این است که اگر اسراییل مورد حمله قرار بگیرد، ما از آن کشور دفاع می‌کنیم، همانطور که در مورد یک عضو ناتو چنین می‌کنیم.»

به گفته این مقام آمریکایی، او از اظهارات رهبری ایران پس از امضای توافق اتمی در نابودی اسراییل «شوکه شده است»: «این رفتاری نیست که یک کشور در دنیای امروز باید داشته باشد. اما این امر به این معنی نیست که نباید توافقی را امضا کنیم که خطر تبدیل ایران به یک کشور هسته‌ای را کاهش می‌دهد. ما انتظار نداریم ایران پس از امضای توافق به شکل چشم‌گیری رفتارش را تغییر دهد. هدف ما شفاف سازی برنامه هسته‌ای ایران است. این طور نیست که ما فکر کنیم ایران تغییر کرده و رهبرانش در پی صلح و هماهنگی هستند. من فکر نمی‌کنم ایران بخشی از راه حل باشد. اگر رفتارش را تغییر بدهد شاید در آینده چنین شود.»

این مقام ارشد آمریکایی همچنین می‌گوید «ما معتقدیم این توافق نیاز به یک حمله نظامی را کاهش می‌دهد. ما می‌دانیم که گزینه نظامی همواره گزینه‌ای برای اسراییل و آمریکا است، اما توافق از ضرورت گزینه نظامی می‌کاهد. البته ما درک می‌کنیم که اسراییل حق دفاع از خود را دارد.»

او تاکید کرد که ایالات متحده یقین حاصل خواهد کرد که اسراییل از برتری نظامی در منطقه برخوردار باشد و کمک‌های نظامی خود را در حوزه دفاع موشکی و جنگ با تروریسم افزایش دهد: «این نکته‌ای است که در قانون آمریکا ذکر شده است. این یعنی تسلیحاتی که به اسراییل می‌فروشیم و نظارت بر فروش تسلیحات به دیگر کشورهای منطقه باید به گونه‌ای باشد که برتری نظامی اسراییل همیشه برقرار بماند. این همواره رویکرد ما بوده و همچنان خواهد بود. توافق با ایران مربوط به قابلیت‌های هسته‌ای آن کشور است، نه توان نظامی متعارفش. ما پیش از توافق از برتری کیفی نظامی اسراییل اطمینان حاصل کرده‌ایم و به این امر ادامه خواهیم داد.»

این مقام رسمی آمریکا همچنین گفت روز پس از اجرای توافق هیچ تضاد منافعی میان اطلاعات اسراییل و اطلاعات آمریکا در تلاش برای کشف موارد احتمالی نقض توافق از سوی ایران وجود نخواهد داشت: «اطلاعات آمریکا با دقتی ورای تصور، عمل ایران به توافق را زیر نظر خواهد داشت و هر گونه اقدامی در جهت فریبکاری و منحرف کردن نظارت‌ها آشکار می‌شود. هدف ارائه اطلاعات درست به سیاستگذاران و به اشتراک گذاشتن آنها با اسراییلی‌ها است.»

منبع آمریکایی همچنین با اشاره به نگرانی‌های برآمده از میلیاردها دلاری که ایران از آزاد شدن دارایی‌های توقیف شده اش به دست می‌آورد، گفت محدودیت‌هایی که به جهت حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر بر ایران اعمال شده است برداشته نخواهد شد.

مقام آمریکایی گفت مقامات اسراییلی نسبت به فروش تسلیحات پیشرفته به کشورهای حوزه خلیج فارس ابراز نگرانی کرده‌اند و مساله طی سفر دو هفته پیش اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به اسراییل و حتی پیش از آن هم مطرح شد.

مقام آمریکایی گزارش‌های حاکی از تصمیم آمریکا به تحویل جت‌های جنگی فوق پیشرفته اف‌۳۵ به مصر و کشورهای حوزه خلیج فارس را رد کرد: «جت اف‌۳۵ به هیچ کشوری غیر از اسراییل در منطقه فروخته نخواهد شد و این گزارش‌ها حقیقت ندارد.»

او با اشاره به روابط تنش آلود میان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، و دولت اوباما گفت این امر تاثیری بر همکاری های امنیتی دو کشور نخواهد گذاشت: «روابط دفاعی ما هرگز چنین قوی نبوده است. با وجود تنش های سیاسی روابط ما همچنان بنای رویکرد ما به خاورمیانه است. روابط ما به لحاظ عمق بی سابقه است. تماس های ما از سطح سرهنگ های نیروی زمینی تا بلندپایه ترین مقام های نظامی و رهبری سیاسی هر هفته با همتایان اسراییلی برقرار است. اشتون کارتر، وزیر دفاع اسراییل، طی دیدارش از اسراییل همکاری بر سر کارهای ممکن در مقابله با تهدید حزب الله در شمال، حمایت ایران از تروریسم و همچنین خشونت و افراط گرایی سنی ها را به بحث گذاشت».

مقام آمریکایی همچنین درباره یک «بسته جبرانی» که اسراییل قرار است پس از توافق با ایران دریافت کند صحبت کرد. نتانیاهو نپذیرفت که درباره محتوای این بسته و ابعاد آن وارد گفتگو شود تا این طور برداشت نشود که اسراییل توافق هسته ای با ایران را پذیرفته است.

مقام های اسراییلی هشدار داده اند که رییس جمهوری آمریکا پس از امضای توافق چنان سخاوتمندانه برخورد نکرده است اما مقام آمریکایی با رد این نکته گفت بسته پیشنهادی به هر شکل «سخاوتمندانه» خواهد بود.

این مقام آمریکایی توضیح داد: «ما درباره ارتقای همکاری در حوزه های خاص صحبت کردیم اما هیچ صحبتی در مورد بسته پیشنهادی نشد. آن چه ما از دیگر بخش های دولت شنیدیم تمایل به ورود به گفتگوها بر سر کمک های نظامی به اسراییل بود. طی سفر وزیر دفاع آمریکا به عربستان هیچ بحثی درباره بسته جبرانی نبود و تنها ادامه همکاری ها به بحث گذاشته شد».

XS
SM
MD
LG