لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

نگاه مشترک اسرائیل و آمریکا به خطر ایران اتمی


چاگ هگل وزیر دفاع آمریکا می گوید یک معامله عمده تسلیحاتی آمریکا با اسرائیل «سیگنال بسیار واضحی» را به ایران می فرستد که عملیات نظامی کماکان به عنوان گزینه ای برای بازداشتن تهران ازتولید تسلیحات اتمی به قوت خود باقی است.

آقای هگل روز یکشنبه، به پرسش های خبرنگاران در هواپیمائی پاسخ می داد که عازم تل آویو در اسرائیل بود.

وزیر دفاع آمریکا گفت آمریکا و اسرائیل تهدید ناشی از ایران را «دقیقا یکسان" می بینند، اما ممکن است در مورد زمان رسیدن این تهدید به مرحله ای که مستلزم اقدامی نظامی توسط آمریکا و یا اسرائیل باشد، دیدگاه های متفاوتی داشته باشند.

خبرگزاری آسوشتدپرس در گزارشی از تل آویو نوشت آقای هگل از نخستین سفرخود به اسرائیل در مقام وزیر دفاع آمریکا برای تاکید براین نظرش استفاده می کند که اسرائیل خود باید تصمیم بگیرد آیا می خواهد علیه ایران به نیروی نظامی متوسل شود یا نه، و اگر قصد پیشدستی دارد، چنین اقدامی را چه زمانی انجام دهد.

آقای هگل به خبرنگاران گفت «اسرائیل تصمیم گیرنده تصمیمی خواهد بود که باید برای محافظت از خود، وبرای دفاع از خود اتخاذ کند».

آقای هگل اذعان داشت که به رغم پای بندی اسرائیل و آمریکا به تعهد مشترکشان در مورد اطمینان از انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات اتمی ممکن است میان این دو متحد در مورد زمان آمادگی رهبران ایران برای رفتن سراغ بمب اتمی ، نظراتی متفاوت وجود داشته باشد.

وی گفت میان اسرائیل و آمریکا در مورد هدف اصلی جلوگیری از تبدیل ایران به یک ایران مسلح به سلاح های اتمی « به هیچ وجه اختلاف نظری وجود ندارد»، اما افزود «وقتی در باره زمانی که ممکن است رهبران ایران تصمیم بگیرند دنبال تسلیحات اتمی برود وارد جزئیات می شویم ممکن است بعضی اختلاف نظر ها وجود داشته باشد».

آقای هگل در گفتگو با خبرنگاران در جریان پرواز از واشنگتن به تل آویو بارها ضمن تاکید بر حق اسرائیل در دفاع از خود، یادآور شد که توسل به گزینه نظامی، آخرین گزینه ای است که مورد استفاده قرار می گیرد.

آقای هگل در عین حال گفت آمریکا و کشورهائی دیگر هنوز معتقدند وقت برای مذاکرات و تحریم هائی سخت که بر برنامه های اتمی ایران اثر بگذارد وجود دارد.

وزیر دفاع آمریکا بعد از دیدارش از اسرائیل قرار است به اردن، عربستان سعودی ، مصر و امارات متحده عربی سفر کند که همگی متحدان مهم آمریکا در خاورمیانه هستند و راجع به ناآرامی های سوریه نگرانی دارند.

عربستان سعودی در تلاش خرید موشک های پیشرفته ضد هوائی از آمریکاست و امارات متحده عربی نیز امیدوار است از آمریکا جت های جنگنده اف شانزده خریداری کند.
XS
SM
MD
LG