لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۵

روایتی از اختلاف نظر آمریکا و اسرائیل بر سر ایران


خبرگزاری رویترز در گزارشی از واشنگتن زیر عنوان«تائید تشنج خفیف در سطحی عالی میان آمریکا و اسرائیل بر سر ایران» می نویسد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ماه گذشته در سفارت آمریکا خونسردی خود را ازدست داد زیرا به این نتیجه رسیده بود که نظرش در باره شفاف نبودن دولت اوباما در مورد برنامه اتمی ایران درست است؛ این را یک نماینده کنگره آمریکا که در محل سفارت بوده نقل کرده است.

مایک راجرز (Mike Rogers) رئیس کمیته اطلاعات در مجلس نمایندگان آمریکا، که از حزب جمهوریخواه است، برای نخستین بار این اظهارنظرعلنی در باره جلسه ماه گذشته را در مصاحبه ای با رادیو (WJR) میشیگان مطرح ساخت.

این جنجال در شرایطی ادامه پیدا کرده است که باراک اوباما پنجشنبه شب در کنوانسیون ملی دمکرات ها - که صحنه بحث هایی جنجالی در باره میزان حمایت دولت اوباما از اسرائیل نیز بوده است، نامزدی حزب خود را برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری پذیرفت.

راجرز گفت«فعلا اسرائیلی ها باور ندارند وقتی که این دولت می گوید تمامی گزینه ها روی میز است، جدی است و مهمتر اینکه ایرانی ها هم همین اعتقاد را دارند و بهمین جهت است که برنامه خود را پیش می برند».

ایران می گوید برنامه اتمی اش برای مقاصدی صلح آمیز است.

اسرائیل برای اینکه یکجانبه به زیربنای اتمی ایران حمله نکند با فشاری بین المللی روبروست و آمریکا روشن ساخته است که با چنین حمله ای مخالف است.

راجرز می گوید اگر آمریکا با شفافیت بیشتری به اسرائیل نشان ندهد که خط های قرمزش به کجا ختم می شود در آن صورت ممکن است حمله ای انجام دهد.

راجرز گفت «اگر قرار بود امروز در این باره روی خانه ام شرط بندی کنم، حدس می زدم آنها در صورتی که ما در مورد بیشتر روشن ساختن خط های قرمز آمریکا اقدامی نکرده باشیم، احتمالا چنین اقدامی را انجام دهند».

سخنگوی سفارت اسرائیل در واشنگتن از اظهار نظر در این باره امتناع می کند. وزارت امورخارجه آمریکا نیز در مورد جلسات خصوصی دیپلماتیک اظهار نظر نمی کند اما ادگار واسکویز (Edgar Vasquez) یکی از سخنگویان این وزارتخانه گفت «ما با اسرائیل مناسباتی محکم و تعهداتی قاطع داریم».

کشمکش میان نتانیاهو و دانیل شاپیرو (Daniel Shapiro) سفیر امریکا در اسرائیل بنظر می رسد موید شکافی نسبتا عمیق در مورد چگونگی رفتار با ایران است که هر دو کشور متحد سعی می کنند علنی نشود.

اوباما قول داده است از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی جلوگیری کند ضمن آنکه می گوید برای به نتیجه رسیدن تحریم های تنبیهی و فعالیت های دیپلماتیک هنوز فرصت باقی است.

هدف اصلی از جلسه این بود که نتانیاهو و راجرز در باره همکاری های اطلاعاتی و موضوع های دیگر تبادل نظر کنند، اما به گفته راجرز، به جر و بحثی شدید میان نتانیاهو و شاپیرو منجر شد که سرخوردگی های حاکی از روشن نبودن موضع دولت آمریکا در مورد برنامه اتمی ایران را منعکس می کرد.

راجرز گفت «ابهام در مورد موضع آمریکا در باره این موضوع مشکلات و نگرانی هائی به وجود آورده است که فکر می کنم به سود جهان نیست و به صلح هم خدمتی نمی کند».

شاپیرو روز یکشنبه در مصاحبه با یک تلویزیون اسرائیلی گزارش یک روزنامه اسرائیلی در مورد مبادله شدن سخنانی تند در آن جلسه را به عنوان خبری بسیار احمقانه رد کرد که منعکس کننده بحث های دوستانه و حرفه ای مطرح شده در جلسه نبوده است. نتانیاهو هنوز در این باره که نخستین بار توسط روزنامه یدیعوت احاروت گزارش داده شد، اظهار نظر نکرده است.

اسرائیل زرادخانه اتمی اعلام نشده ای دارد که گفته می شود حاوی قریب ۲۰۰ کلاهک است.

راجرز می گوید اسرائیل و آمریکا در این مورد که ایران اگر تصمیم به سوار کردن تسلیحات اتمی روی موشک بگیرد با چه سرعتی قادر به عکس العمل خواهند بود، جدول های زمانی متفاوتی دارند.

راجرز گفت به اعتقاد نتانیاهو اگر ایرانی ها تصمیم بگیرند سرعت به خرج دهند چهار تا هشت هفته طول می کشد، حال آنکه تحلیلگران آمریکائی معتقدند زمان لازم برای این کار اندکی طولانی تر است. مشکل در این است که هیچکس واقعا مطمئن نیست.
XS
SM
MD
LG