لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

لزوم توقف خطرات اتمی و موشکی ایران درديدار نخست وزير اسراييل با رهبران كنگره


آقای نتانیاهو در حالی راهی کنگره است که سه سال پیش در همین زمان درباره رد توافق هسته ای در کنگره آمریکا سخنرانی کرده بود.
آقای نتانیاهو در حالی راهی کنگره است که سه سال پیش در همین زمان درباره رد توافق هسته ای در کنگره آمریکا سخنرانی کرده بود.

دیدار با شماری از برجسته ترین اعضای مجلس نمایندگان و سنای کنگره آمریکا در شامگاه روز سه شنبه اسفندماه، پایان بخش سفر نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن بود و او رهسپار نیویورک شد تا در آن شهر و به ویژه در مقر سازمان ملل نیز دیدارهایی با مقامات دیپلماتیک داشته باشد.

ولی او هنگام بازگشت به اسرائیل با دو مشکل عمده روبرواست: یکی اختلاف نظری که بین احزاب عضو کابینه ائتلافی او به وجود آمده و دیگری ادامه اتهاماتی که پلیس اسرائیل درباره برخی سوء استفاده ها از مقام نخست وزیری، به وی وارد می آورد.

دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرد که کوتاه مدتی پس از پایان سخنرانیش در همایش سالیانه ایپك، که موضوع مورد بحث آن «چشم انداز خاورمیانه در سال ٢٠١٨» بود، نتانیاهو به مقر کنگره آمریکا رفت و نخستین دیدارهایش با روسای دو فراکسیون جمهوریخواه و دموکرات در سنای ایالات متحده بود.

از دیدگاه مقامات اسرائیلی، کنگره نقش بسیار مهمی در تعیین سیاست خارجی ایالات متحده دارد و از این رو دولت اسراييل همیشه کوشیده است بهترین مناسبات همکاری را با کنگره داشته باشد.

یک تحلیلگر اسرائیلی به نام «اهود یعری» در شبکه دو تلویزیون اسرائیل گفت که این همکاری و همخوانی با کنگره، در زمان دولت پرزیدنت اوباما، که خود وی روابط بسیار گرمی با اسرائیل نداشت، به اوج رسیده و سخنرانی نتانیاهو علیه برنامه های اتمی و موشکی جمهوری اسلامی ایران و در نکوهش برجام، که در تناقض آشکار با سیاست های اعلام شده دولت اوباما قرار داشت، نشان این رابطه نزدیک بین او و کنگره بود.

ایپك نیز که سرواژه ای به مفهوم «کمتیه روابط عمومی اسرائیل و آمریکا» است، و به صورت لابی اسرائیل در کنگره فعالیت می کند، با بسیاری از اعضای کنگره مناسبات نزدیک دارد.

در بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل آمده است که بنیامین نتانیاهو در دیدار با سناتور میچ مک كانل رئیس اکثریت جمهوریخواه در سنا و سناتور چاک شومر رهبر فراکسیون دموکرات ها در سنا درباره مسائل مربوط به دو کشور گفتگو کرد.

مسائل موشکی و اتمی ایران، صلح با فلسطینیان و مبارزه با تروریسم و گسترش همکاری های اسرائیل با ایالات متحده، مهمترین موضوع های مطرح شده در این دیدارها بود.

نتانیاهو ملاقات های مشابهی نیز با روسای مجلس نمایندگان ایالات متحده از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات داشت و در این چارچوب با پل رایان رئیس مجلس نمایندگان و شماری دیگر از اعضای برجسته آن مجلس به رایزنی نشست.

نتانیاهو در همه این دیدارها به قانونگزاران آمریکایی گفت: «این مکان (جایگاه کنگره آمریکا) نماد اراده ملت آمریکا ، دوست بزرگ ملت اسرائیل است که نسبت به همه شما حق شناسی خود را ابراز می دارد»

بنا بر بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل، نتانیاهو در این دیدارها دوباره آن چه را که «رفتار تهاجمی ایران در منطقه» می خواند، مطرح ساخت و یک بار دیگر ابراز نگرانی کرد که جمهوری اسلامی قصد دارد دو کارخانه تولید موشک های نقطه زن، یکی در سوریه و دیگری در لبنان، برپا كند.

او همچنین آن چه را که از دیدگاه او «خطرات ناشی از کاستی های برجام» توصیف می کند، با نمایندگان ارشد کنگرهدر میان گذاشت.

به نوشت وب سايت خبری «وای نت» نتانیاهو در واشنگتن به خبرنگاران گفت که با رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده اختلاف نظر داشته، ولی با پرزیدنت ترامپ اختلاف نظری پیش نیامده است و دو کشور کمتر از دوران اوباما دیدگاه های متفاوت دارند. او گفت که بعید می داند در آینده نیز با پرزیدنت ترامپ اختلاف عقیده ای داشته باشد.

نتانیاهو گفت که پرزیدنت ترامپ از او درباره برجام پرسید، وگفت: «من در جواب گفتم که برجام یا باید اصلاحو یا لغو شود. ما هرگز به حکومت ایران امکان نخواهیم داد به جنگ افزار اتمی مجهز شود».

روزنامه جروزالم پست در ارزیابی سفر نتانیاهو به واشنگتن، آن را اوج شکوفایی سیاسی وی و بازگشت به دوران پرشکوه گذشته او توصیف کرد. ولی هنگامی که او روز جمعه، پس از دیدار از نیویورک به اورشلیم باز گردد، باید با یک رشته مشکلات داخلی کشور دست و پنجه نرم کند و با مخالفان و رقیبان سیاسیش به چالش بپردازد و پاسخ های قانع کننده ای برای بازپرسی های پلیس تهیه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG