لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

دو یادداشت سناتور کوری گاردنر: اسرائیل در آستانه جنگ با ایران است


سناتور جمهوریخواه کوری بوکر در دو یادداشت جداگانه درباره خطر جنگ ایران و اسرائیل هشدار داده است.

او در واشنگتن اگزمنر نوشت: مناقشه سوریه پتانسیل این را دارد که به دیگر نقاط خاورمیانه کشیده شده و به جنگ علنی میان اسرائیل و ایران بدل شود:

«اگر اوضاع در سوریه در مسیر جنگ داخلی و صدها هزار کشته، حضور روسیه و ایران از طریق حزب الله ادامه پیدا کند کشورهایی سقوط خواهند کرد. چنین وضعی برای منافع امنیت ملی ما فاجعه بار خواهد بود. من معتقدم ما نمی توانیم وقتی پانصد هزار نفر محو می شوند و متحدمان اسرائیل در آستانه جنگ با ایران قرار دارد، کنار بایستیم.»

این عضو کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده در مصاحبه با سردبیری واشنگتن اگرمنر گفت اگر اسرائیل و ایران به مسیر جنگ بروند «اسرائیل می تواند با حمایت ما آن را اداره کند».

سناتور گاردنر با اشاره به سفر خود به اسرائیل و بازدید از بلندی های جولان گفت: «در حالی که پایگاه های ایران را که با وجود توافق های بین المللی ایجاد شده به ما نشان می دادند، صدای انفجار خمپاره ها را در پس زمینه می شنیدیم. آن ها همچنین مناطقی را در لبنان شناسایی کرده اند که موشک های نقطه زن را در مدارس و مساجد و مناطق مسکونی نگهداری می کنند؛ ایران هزینه آن ها و ساخت کارخانه های موشک سازی لبنان را تامین می کند.»

سناتور گاردنر در یادداشتی در نیویورک تایمز با عنوان «آیا روسیه از تروریسم حمایت می کند؟» می نویسد وزارت خارجه آمریکا باید روسیه را در کنار ایران و سوریه در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار بدهد.

او می گوید توجیه اخلاقی این اقدام بسیار روشن است: روسیه گرجستان و اوکراین را اشغال کرده است، از رژیم جنایتکار بشار اسد در سوریه و دشمنان ما در افغانستان حمایت می کند، و درگیر جنگ اطلاعاتی فعالی علیه دموکراسی های غربی شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG