لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

ملاقات کلینتون با نتانیاهو


ملاقات کلینتون با نتانیاهو
ملاقات کلینتون با نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در پایان دیداری از واشنگتن روز سه شنبه با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا ملاقات کرد.

چگونگی پاسخگویی به برنامه اتمی ایران در کانون بحثهای نتانیاهو قرار داشت. روز دوشنبه پرزیدنت اوباما از نخست وزیر اسرائیل خواست برای مهار جاه طلبیهای اتمی ایران، مجال بیشتری به تحریم ها داده شود. اما رهبر اسراییل بر حق کشورش برای دفاع از خود با عمل نظامی تاکید گذاشت، و بعداً در سخنانی در کمیته روابط عمومی امریکا – اسراییل گفت با تحریمهای سخت تر موافق است، اما پیشرفت برنامه اتمی ایران ادامه دارد. نتاتیاهو گفت هرگز اجازه نخواهد داد مردم کشورش در سایه انهدام زندگی کنند.

آقای اوباما روز دوشنبه گفت برای حل اختلاف اتمی از راههای دیپلماتیک «هنوز فرصت باقی است»، و آنها آن را ترجیح می دهند، اما رییس جمهوری در تکرار موضع خود گفت گزینه های نظامی برای بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی باز است.

نتانیاهو از اتحاد امریکا با اسراییل قدردانی کرد و گفت هر دو ملت با یک دشمن مشترک در ایران روبرو هستند. هرچند آقای اوباما گفت واشنگتن سیاست مهار یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی را رد می کند، اما مقامات امریکا و اسراییل نقظه نظرهای متفاوتی در مورد آنچه ممکن است یک عمل نظامی علیه مراکز اتمی ایران را موجب شود، ابراز داشته اند.

امریکا می گوید اگر ایران تصمیم بگیرد بمب اتمی بسازد ممکن است به گزینه نظامی عمل کند، در حالی که مقامات اسراییل گفته اند امکان دارد برای بازداشتن ایران از فراهم آوردن قطعات بمب زودتر به عمل نظامی نیاز پیدا شود. دو رهبر در مورد «خطوط قرمزی» که تهران نباید از آنها بگذرد نیز اختلاف نظر دارند.

در حالی که بسیاری از رهبران غربی بر این گمانند ایران پنهانی برای کسب توانایی تولید تسلیحات اتمی از طریق فعالیتهای غنی سازی اورانیوم کار می کند، مقامات امریکایی همچنین بر این باورند مدرک قاطعی وجود ندارد که ایران تصمیم گرفته است بمب اتمی بسازد.

XS
SM
MD
LG