لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

گزارش تایمز اسرائیل از انتقاد شدید هیلی از شورای حقوق بشر درباره ایران


گزارشی از اریک کورتِلِسا در تایمز اسراییل

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، می گوید شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باید برای دعوت از علیرضا آوایی، وزیر دادگستری بدنام ایران که متهم به نقض حقوق بشر است «خجالت بکشد».

هیلی گفت حضور آوایی در شورای حقوق بشر تائیدی بر انتقادات دولت ترامپ از سازمان ملل متحد و تهدید به قطع کمک های آمریکا به آن سازمان است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه ای در روز یکشنبه گفت: «شورای حقوق بشر باید برای دادن اجازه به آقای آوایی برای سخنرانی در برابر اعضای آن شورا خجالت بکشد. شورای حقوق بشر با دادن اجازه به ناقضان حقوق بشر در سوء استفاده از ساز و کار آن و تمسخر ماموریت آن در ترویج حقوق جهانشمول بشر خود را یک بار دیگر بی اعتبار کرده است. این امر هیچ نتیجه ای جز تایید دوباره خواست ایالات متحده به ضرورت اصلاح شورای حقوق بشر ندارد تا به آن شورا به چشم یک سرمایه گذاری خوب برای وقت و پول مان نگاه شود.»

اتحادیه اروپا علیرضا آوایی و مقام های دیگر ایران را در اکتبر ۲۰۱۱ تحت تحریم قرار داد و آوایی را «مسول نقض حقوق بشر، بازداشت های خودسرانه، انکار حقوق زندانیان و افزایش شمار اعدام ها» عنوان کرد.

اعضای اپوزیسیون در خارج از ایران معتقدند علیرضا آوایی در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ نقشی کلیدی داشته است. عفو بین الملل می گوید در آن دوره نزدیک به ۵ هزار زندانی طی چند ماه اعدام شدند، گروه های اپوزیسیون تعداد زندانیان اعدام شده را نزدیک به ۳۰ هزار می دانند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG