لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

قطعنامه عضو کنگره آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان


اسرائیل در زمان جنگ موسوم به شش روزه با کشورهای عرب بر بلندی های جولان مسلط شد.
اسرائیل در زمان جنگ موسوم به شش روزه با کشورهای عرب بر بلندی های جولان مسلط شد.

مقاله ای از ادم کردو در واشنگتن فری بیکن

ران دسانتیس، عضو جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، قطعنامه ای را ارائه کرده است که در صورت تصویب، حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان، منطقه حائل میان اسرائیل و سوریه، را از سوی آمریکا به رسمیت می شناسد.

اسرائیل بلندی های جولان را به دنبال «جنگ شش روزه» با کشورهای عرب در اواخر دهه شصت میلادی، ضمیمه سرزمین خود کرد. ایالات متحده دهه ها از اعلام موضع در باره حق حاکمیت بر بلندی های جولان پرهیز کرده است. ران دسانتیس و دیگر قانونگذاران آمریکایی، در پی به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم، فرصتی را برای به رسمیت شناختن یک واقعیت سرزمینی دیگر مهیا می بینند. بلندی های جولان خصوصا با وضعیت کنونی سوریه به آن کشور بازگردانده نخواهد شد.

به رسمیت شناختن انضمام بلندی های جولان به خاک اسرائیل امکان دسترسی ایران به این بلندی ها را برای همیشه از بین می برد.

در این قطعنامه ذکر شده است: «این نظر کنگره است که بلندی های جولان بخش ضروری کشور اسرائیل است و برای قابلیت اسرائیل در دفاع از مرزهایش و حفظ موجودیت اش حیاتی است.»

کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا در حال بررسی این قطعنامه است و هنوز تصمیمی در مورد ارجاع آن نگرفته است.

ران دسانتیس می گوید: «ادامه آشوب در سوریه و گسترش مداوم نفوذ ایران نشانگر اهمیت فراوان بلندی های جولان برای اسرائیل و «اتحاد ضد تروریسم» است. جولان برای اسرائیل منطقه حائلی لازم علیه بازیگران بد نهاد است که قصد ویران کردن سوریه را دارند.»

به باور این قانونگذار جمهوریخواه ایالت فلوریدا، اگر اسرائیل مجبور شود این منطقه را پس بدهد، خود را در برابر افزایش حملات تروریستی از سوی مناطق تحت کنترل ایران آسیب پذیرتر می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG