لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

آمریکا تهدید کرد قطعنامه کویت علیه اسرائیل را وتو خواهد کرد


ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که قطعنامه پیشنهادی کویت تحت عنوان حمایت از فلسطینیان ساکن غزه و کرانه غربی را در جلسه روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد رد خواهد کرد.

واشنگتن اعلام کرد که رویکرد این قطعنامه کاملا یکطرفه است و منجر به پایان دادن تنشها و درگیریها بین فلسطینها و اسرائیلها نمی شود.

حماس که کنترل غزه را در اختیار دارد از حمایت همه جانبه ایران برخوردار است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، شب گذشته در بیان دلایل آمریکا برای وتوی قطعنامه پیشنهادی کویت گفت در این پیشنهاد، در کل از اسرائیل خواسته شده از خود دفاع نکند و تمامی محدویتهای اعمال شده بر روی غزه را بردارد؛ بدون هیچگونه تضمینی مبنی بر این که حماس حملات خود را بر اسرائیل از سر نخواهد گرفت.

او افزود قطعنامه پیشنهادی کویت عملا یک طرفه است و به هیچ وجه موجب برقراری صلح و آرامش نخواهد شد.

خانم هیلی دو روز پیش در جلسه شورای امنیت بدون نام بردن از کشوری خاصی گفت که پیشنهاد آمریکا در زمینه برقراری آرامش بلند مدت در آن منطقه با مانع برخورد کرده است.

وی گفته بود: ایالات متحده آمریکا خود پیش نویس بیانیه ای را آماده کرده است که برپایه آن حملات حماس بر غیر نظامیان محکوم می شود. تصویب آن نیاز به تفکر ندارد، زیرا احتمالا کسی پیدا نخواهد شد که در این مورد با حماس همراهی کند؛ اما متاسفانه جلوی بیانیه ما گرفته شد.

پیشتر دولت پرزیدنت دونالد ترامپ بارها ایران را به ترویج خشونت در منطقه خاورمیانه متهم کرده است. امری که دنی دنون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل در جلسه روز چهارشنبه اشاره مستقیم به آن داشت.

وی گفت: نقش ایران در حوادث اخیر را نباید نادیده گرفت. حماس با پول ایران و راکتهای ایرانی این خشونتها در نوار مرزی و هدفگیری شهرهای مان انجام می دهد. به مانند لبنان و سوریه و هر جایی در منطقه که شما شاهد ارعاب و خشونت هستید، ردپایی از ایران است. حماس از ایران الگو می گیرد.

آقای دنون با انتشار توئیتی نوشت که قطعنامه پیشنهادی کویت باید توسط تمامی اعضای این شورا رد شود، به علت اینکه درباره حملات حماس صحبتی به میان نمی آورد و عملا با دورویی همراه است.

دولت اسرائیل در کلیپ ویدیویی که روز چهارشنبه به زبان عربی بر روی شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده بود، می گوید که حماس مردم خود را چپاول می کند.

در این ویدئو آمده است: به جای ساخت بیمارستان، کارخانجات، مدارس و دانشگاهها، حماس میلیونها دلار پول مردم غزه را صرف اقدامات تروریستی مانند ساخت این تونلها می کند. حماس فرهنگ تنفر و مرگ را ترویج می کند.

در این کلیپ ویدیو، همچنین به حمایت ایران از حماس اشاره شده است و از مردم غزه تلویحا خواسته شد که علیه حماس بپاخیزند.

طی دو ماه گذشته تنشها در نوار مرزی اسرائیل با غزه به علت تشویق حماس به آنچه حق بازگشت فلسطینیان به سرزمینهای پیش از تشکیل اسرائیل در سال ۱۹۴۸ بوده، افزایش یافته است.

طی این دوره زمانی و به رغم هشدارهای مکرر ارتش اسرائیل مبنی بر مقابله با افرادی که می خواهند به صورت غیر قانونی وارد اسرائیل شوند، بیش از ۱۱۰ فلسطینی کشته شدند.

آمریکا بارها از حق مشروع اسرائیل در دفاع از خود اعلام حمایت همه جانبه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG