لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

سالگرد افتتاح سفارت آمریکا در اورشلیم با توئیت پرزیدنت ترامپ و سکوت اعراب برگزار شد


دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل در کنار بنیامین نتانیاهو
دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل در کنار بنیامین نتانیاهو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ می گوید انتقال سفارت ایالات متحده در اسرائیل به اورشلیم در سال گذشته عمل به یک وعده انتخاباتی بود.

ترامپ روز سه شنبه در توئیتی به این مناسبت نوشت: «امروز اولین سالروز گشایش سفارت ایالات متحده در اورشلیم در اسرائیل است. سفارت زیبای ما با غرور یادآور روابط محکم ما با اسرائیل و اهمیت عمل به وعده و ایستادن برای حقیقت است.»

انتقال سفارت از مرکز تجاری اسرائیل در تل آویو به محل دولت در اورشلیم که ترامپ آن را در دسامبر ۲۰۱۷ به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته بود، یک تغییر بزرگ در سیاست خارجی ایالات متحده محسوب می شد. این تحرک با مخالفت رهبران عرب و کشورهای با اکثریت مسلمان روبرو شد. آنها هشدار داده بودند که این امر به خشونت منطقه ای دامن زده و امنیت بین المللی را تهدید می کند.

یک سال پس از افتتاح سفارت ایالات متحده در ۱۴ ماه مه ۲۰۱۸، هیچ خبری از تظاهرات یا مخالفت رهبران خاورمیانه در روز سه شنبه گزارش نشد. تنها رسانه هایی که به طور مشخص به این مناسبت پرداختند، خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه نیویورک تایمز بودند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل این سالروز را با شرکت در مراسمی در یک هتل در اورشلیم جشن گرفت. نتانیاهو خطاب به حاضران شامل دیوید فریدمن سفیر آمریکا در اسرائیل گفت، اسرائیل هیچ دوستی بهتر از ترامپ در کاخ سفید نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG