لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

چرا وعده ترامپ در انتقال سفارت به اورشلیم بحث انگیز است؟


نمایی از سفارت آمریکا در شهر تل آویو اسرائیل
نمایی از سفارت آمریکا در شهر تل آویو اسرائیل

شبکه خبری فاکس نیوز در گزارشی با این احتمال که پرزیدنت ترامپ تا پیش از پایان سال جاری میلادی اورشلیم را رسما پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت، می گوید او هم مانند روسای جمهوری پیشین آمریکا از اسرائیل حمایت می کند و در مبارزات انتخاباتی وعده داد سفارت آمریکا را ازتل آویو به اورشلیم منتقل نماید.

مشکل اما این است که رهبران چند کشور اسلامی متحد آمریکا در منطقه در این باره ابراز نگرانی کرده اند و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه چنان اقدامی را خط قرمز مسلمانان اعلام کرده و هشدار داده است که در چنان صورتی آنکارا با اسرائیل قطع رابطه خواهد کرد.

جامعه جهانی و از جمله دولت آمریکا اورشلیم راپایتخت اسرائیل به رسمیت نمی شناسند و سفارتخانه هایشان در شهر تل آویو است.

«دیلان ویلیامز» از رهبران گروه «جی استریت» لابی طرفدار اسرائیل می گوید انتقال سفارت به اعتبار آمریکا در مقام میانجی آسیب می رساند و در روند صلح اسرائیل با فلسطینی ها اخلال ایجاد می کند، عربها و فلسطینی ها از آن پس به آمریکا به چشم یک میانجی بیطرف نگاه نخواهند کرد و پیش از امضای صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها انتقال سفارت کار درستی نیست، ضمن اینکه در وضعیت موجود چندان تغییری ایجاد نمی کند اما آتش خشونتها را شعله ور خواهد ساخت.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ به موجب قانونی دولت را موظف کرد که از سال ۱۹۹۹ سفارت آمریکا در اسرائیل را به اورشلیم منتقل نماید اما در عین حال به رئیس جمهوری اجازه داد این کار انتقال را به تاخیر بیندازد.

فاکس نیوز می افزاید مردم آمریکا درباره انتقال سفارت در اسرائیل اظهار نظر نکرده اند اما به موجب آمار گالوپ اقلیتی از آمریکائیان که در نظرخواهی شرکت کرده اند ۲۴ در صد طرفدار انتقال و ۲۰ در صد مخالف آن بوده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG