لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

دیدگاه| موجودیت اسرائیل یک واقعیت است، چیزی نیست که بر سر آن مذاکره شود


یادداشتی در واشنگتن اگزمنر از کیت روتفوس، قانونگذار جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا و عضو انجمن پارلمانی «پیروزی اسرائیل»

اسرائیل و دوستان اش دوشنبه هفتادمین سالروز تاسیس آن کشور را جشن گرفتند. مردم اسرائیل از سال ۱۹۴۸ در سرزمین آبا و اجدادی شان کشوری موفق و دموکراتیک را بنا کردند.

حماس طی ماه گذشته در پوشش تظاهرات به اصطلاح صلح و آزادی موسوم به «راهپیمایی بازگشت» اعتراضات به انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را در برابر تدابیر امینی اسرائیل به پیش برده است. هدف آن ها از این راهپیمایی عبور از دیوار مرزی میان اسرائیل و غزه و گرفتن سرزمین هایی است که از ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ اشغال شده است. در واقع هدف از «راهپیمایی بازگشت» بازگشت به زمانی است که اسرائیل وجود نداشت.

مساله دیرین پناهجویان فلسطینی و حق بازگشت آن ها عامل دامن زدن به شعله اعتراضات در غزه است. این امر مانعی عمده بر سر پذیرش اسرائیل از سوی فلسطینی ها و یک صلح دیرپا و با ثبات بوده است. «آژانس امداد سازمان ملل متحد در امور پناهندگان فلسطینی» که سال ۱۹۴۹ تشکیل شد با گسترده کردن ماموریت اش به امور پناهنجویان آینده معضل را پیچیده تر کرده است. شمار پناهجویان فلسطینی در سال ۱۹۴۹ حدود ۷۰۰ هزار نفر بود اکنون به گزارش این آژانس به بیش از ۵ میلیون نفر رسیده است.

ماموریت آژانس امداد بسیار فراتر از استانداردهای پذیرفته شده بین المللی برای پناهجویان از جمله استانداردهای آمریکا رفته است.

این مساله نه تنها به مانعی بر سر راه صلح بلکه به سلاحی عمده برای دامن زدن به خشونت تبدیل شده است.

من به همراه ۵۰ همکار دیگرم در کنگره آمریکا در نامه ای به پرزیدنت ترامپ از او درخواست کرده ایم به وزارت خارجه آمریکا دستور بدهد شمار حقیقی پناهجویان اصلی بازمانده از جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۴۸ را اعلام کند.

اگر این گزارش منتشر شود احتمالا شمار پناهجویان بیش از دهها هزار نخواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG