لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

تا ساعتی دیگر سفارت آمریکا در اورشلیم با پیام پرزیدنت ترامپ افتتاح می‌شود


پرزیدنت ترامپ آذرماه گذشته رسما اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و اعلام کرد سفارت آمریکا به این شهر منتقل می شود.
پرزیدنت ترامپ آذرماه گذشته رسما اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و اعلام کرد سفارت آمریکا به این شهر منتقل می شود.

تا ساعتی دیگر سفارت ایالات متحده آمریکا رسما با پیام پرزیدنت ترامپ در شهر اورشلیم بازگشایی می شود. این اقدام در پی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در آذرماه سال گذشته است که اعلام کرده بود ضمن به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، سفارت آمریکا را از تل آویو به این شهر منتقل می کند.

در مراسم امروز که به طور زنده از صدای آمریکا با ترجمه همزمان پخش خواهد شد، یک هیئت عالی رتبه از سوی رئیس جمهوری آمریکا نیز حضور خواهند داشت. اعضای این هیئت آمريکايی به سرپرستی «ايوانکا ترامپ» دختر و مشاور پرزیدنت ترامپ، همراه با همسرش «جرد کوشنر» مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ و «استیون منوچین» وزير خزانه داری آمريکا صبح یکشنبه ۲۳ اردیبهشت وارد فرودگاه بن گوريون تل آويو شدند.

اين هيات به نيابت از سوی رئيس جمهوری آمريکا برای شرکت در مراسم افتتاح ساختمان جديد سفارت آمريکا در اورشلیم، که در پایان روند انتقال این سفارتخانه از تل آويو به اورشليم صورت می‌گیرد، به اسرائيل سفر کرد.

روز دوشنبه و در مراسم افتتاح سفارت، حدود ۸۰۰ نفر، از مقام های اسرائيلی و آمريکايی و ديپلمات های خارجی از سراسر جهان به دعوت اسرائيل در اين مراسم شرکت خواهند کرد، اما کشورهايی که مخالف اين جابجايی بوده اند، به ويژه کشورهای اروپايی، از شرکت خودداری کرده اند.

دونالد ترامپ پانزدهم آذر، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و فرمان آغاز روند انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم را امضا کرد.

رؤسای جمهوری آمریکا هر شش ماه یک بار تعلیق اجرای مصوبه سال ۱۹۹۵ کنگره در زمینه انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم را امضا می کردند که مانع انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل می شد. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماهه را در ابتدای کار خود امضا کرد اما در آذر سال گذشته اعلام کرد دیگر این تعلیق را امضا نمی کند.

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی سال گذشته وعده داده بود در صورت پیروزی سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل می‌کند؛ امری که سیاست چند دهه‌ای آمریکا در خاور میانه را تغییر می دهد. وی قرار بود روز دوشنبه این خبر را اعلام کند، اما کاخ سفید از به تاخیر افتادن آن خبر داد.

مراسم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم با سالروز یکپارچگی اسرائیل همزمان شده است. اسرائیل سالروز بدست گرفتن کنترل شرق اورشلیم در جنگ شش روزە ۵۱ سال پیش را بعنوان روز یکپارچگی این شهر جشن می گیرد.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.

در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل روز یکشنبه در جلسۀ هفتگی کابينه بار ديگر از تصميم پرزیدنت ترامپ برای جابجایی سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم قدردانی کرد و گفت: «ما اين هفته اين سعادت را داريم که شاهد يک رويداد تاريخی باشيم. اين تصميم از سوی بزرگترين قدرت جهان، دوستمان ايالات متحده اتخاذ شده است. پرزيدنت ترامپ قول داده بود اورشليم را به عنوان پايتخت اسرائيل به رسميت بشناسد و به قولش عمل کرد. به اين مناسبت فردا يک جشن واقعی خواهيم داشت.»

فلسطينی ها در اعتراض به تصميم رئيس جمهوری آمريکا برای منتقل کردن سفارت از تل آويو به اورشليم تا کنون بارها دست به تظاهرات زده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG