لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

بيانيه کاخ سفيد بمناسبت سالگرد استقلال اسراييل بر ايجاد دوکشور تأکيد داشت


بيانيه کاخ سفيد بمناسبت سالگرد استقلال اسراييل بر ايجاد دوکشور تأکيد داشت
بيانيه کاخ سفيد بمناسبت سالگرد استقلال اسراييل بر ايجاد دوکشور تأکيد داشت

به مناسبت روز استقلال اسراييل بيانيه ای از سوی کاخ سفيد آمريکا منتشر شد.

در اين بيانيه آمده است که شصت و چهار سال پيش آمريکا نخستين کشوری بود که کشور تازه تأسيس اسراييل را که تحقق ايجاد کشوری مستقل برای قوم يهود بود، به رسميت شناخت. از آن زمان تاکنون پيوند ويژه مودت ميان ايالات متحده و اسراييل هر روز محکمتر شده است.

بيانيه می گويد: رابطه ميان آمريکا و اسراييل برپايه تعهد ناگسستنی نسبت به تأمين امنيت آن کشور بنا شده است؛ و با علائق مشترک و ارزشهای ژرف گره خورده است. اين ارزشها آمريکا را در همکاری با اسراييل و ديگر کشورهای خاورميانه رهنمون و راهنما بوده اند، تا با تلاش چند جانبه بتوانند بر چالشهای مشترک چيره شوند، و يک صلح پايدار و جامع را که بر اساس ايجاد دو کشور در کنار يکديگر، با حفظ صلح و ثبات و والايی برای مردم اسراييل و همسايگان آن پايه گذاری شده باشد، تحقق بخشند.

بيانيه کاخ سفيد در ادامه می افزايد: امروز که مردم اسراييل شصت و چهارمين سال استقلال خود، و دستاوردهای چشمگير حاصل از آن را جشن می گيرند، من، رييس جمهور آمريکا، با کمال مسرت بهترين شادباشهای خود و شادباشهای مردم آمريکا را به رييس جمهور اسراييل، به نخست وزير اسراييل، و به مردم اسراييل تقديم می کنم.

از سوی ديگر رهبران اسراييل روز پنجشنبه در اورشليم با خواندن سرودهای کلاسيک عبری، و احترام به سربازان، شصت و چهارمين سال استقلال خود را جشن گرفتند.

در پذيرايی سنتی روز استقلال که در خانه رييس جمهور اسراييل در اورشليم برگزار شد، شيمون پرز گفت اسراييل تهديدی برای منطقه خاورميانه نيست، و قصد ندارد بر ملت ديگری حکومت کند، و بدخواه هيچ ملتی نيست.

وی همچنين گفت: اسراييل به رغم قدرتی که دارد ترجيح می دهد پلی بر روی خصومتها و دشمنی ها بزند.

مردم اسراييل روز استقلال خود را با رفتن به کنار دريا و پارکها و بازديد از پايگاههای نظامی جشن گرفتند.

به همين مناسبت نخست وزير اسراييل طی مراسمی جوايزی به شخصيتهای هنری و دانشگاهی تقديم کرد.

XS
SM
MD
LG