لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

وزیر دفاع آمریکا اسراییل را ترغیب می کند به میز مذاکرات صلح باز گردد


وزیر دفاع آمریکا اسراییل را ترغیب می کند به میز مذاکرات صلح باز گردد
وزیر دفاع آمریکا اسراییل را ترغیب می کند به میز مذاکرات صلح باز گردد

وزیر دفاع آمریکا به اسراییل علیه انزوای بیشتر از همسایگان عرب خود در خاورمیانه هشدار داده است.
لئون پانتا بعد از ظهر جمعه در سخنانی در یک اندیشکده در واشنگتن گفت اسراییل نیاز دارد کار را با بازگشت به آنچه او آنرا «این میز لعنتی» نامید، و مذاکرات صلح با فلسطینیان آغاز کند. پانتا همچنین از اسراییل خواست مناسبات خود با شریکان سنتی مانند ترکیه، مصر و اردن را ترمیم کند.
برخی از رهبران اسراییل بهار عربی، و قیام هایی مانند آنچه حسنی مبارک رییس جمهوری مصر را سرنگون کرد، تهدیدی برای ثبات منطقه و نیز امنیت اسراییل می بینند. اما پانتا مقامات اسراییل را ترغیب کرد این شیوه تفکر را رد کنند.
وزیر دفاع آمریکا گفت اسراییل چاره ای ندارد جز این که برای تضمین آینده ای بهتر خطراتی را بپذیرد و مذاکرات صلح با فلسطینیان را از سر بگیرد.
پانتا گفت ایالات متحده همچنان به حفظ امنیت اسراییل پای بند است، اما اسراییل نیز مسئولیت دارد از طریق یک دیپلماسی نیرومند، پشتیبانی منطقه را بدست آورد.
وزیر دفاع آمریکا همچنین به نگرانی های جاری از برنامه اتمی ایران پرداخت. او گفت در حالی که ایالات متحده استفاده از نیروی نظامی را رد نکرده است، اما چنین کاری آخرین گزینه است، و افزود حمله نظامی احتمالی فقط ممکن است برنامه اتمی ایران را دو سال بتاخیر بیاندازد، در حالی که قادر است اقتصادهای آمریکا و اروپا را مترلزل کند.
ترکیه نخستین کشور مسلمان بود که اسراییل را در سال ۱۹۴۹ برسمیت شناخت، اما مناسبات آنها سال پیش زمانی که کماندوهای اسراییل راه را بر یک ناوگان کمک برای غزه بستند و وارد یک کشتی ترکیه شدند، تیره شد. در آن رویداد ۹ فعال ترک کشته شدند.
مناسبات اسراییل و مصر در ماه اوت، هنگامی که سربازان اسراییلی در جریان تعقیب مردان مسلح فلسطینی پنج پلیس مصر را کشتند، وخیم شد. فلسطینیان از شبه جزیره سینا وارد اسراییل شدند و هشت اسراییلی را کشتند.
اسراییل همچنین از آن بیم دارد که اگر احزاب سیاسی اسلامی افراطی مانند اخوان المسلمین در انتخابات مصر پیروز شوند، قاهره در صدد براید توافقنامه صلح دو کشور را باطل کند.

XS
SM
MD
LG