لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

طرح پنج ماده ای اخیر آمریکا به اسرائیل برای از سر گیری مذاکرات صلح


طرح پنج ماده ای اخیر آمریکا به اسرائیل برای از سر گیری مذاکرات صلح
طرح پنج ماده ای اخیر آمریکا به اسرائیل برای از سر گیری مذاکرات صلح

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل این طرح را که شامل پنج مورد از جمله فروش ۲۰ فروند جت جنگنده مدرن به اسراییل است، بامداد روز یکشنبه در جلسه هیات دولت خود به آگاهی وزرا و مسئولان دولتی رساند.

طرح پیشنهادی آمریکا در برابر توقف شهرک سازی برای شهروندان اسراییلی در کرانه غربی رود اردن، علاوه بر تاًمین امنیت هر چه بیشتر اسراییل پیشنهاد قرارداد یکسویه صلح را که فلسطینی ها گفته اند می خواهند آن را به سازمان ملل متحد بکشانند، وتو خواهد کرد.

آمریکا یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است که با استفاده از حق وتو می تواند هر گونه تصمیمی را در شورای امنیت متوقف کند. با این همه نخست وزیر اسراییل می گوید هر گونه مهلتی در این باره شامل بخش شرقی کرانه غربی رود اردن – یا زمین هائی که اسراییل طی جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ میلادی به تصرف خود در آورده است – نمی شود. زمین هائی که فلسطینی ها می گویند پایتخت آینده آنان در آن قرار خواهد داشت.

نخست وزیر اسراییل در این جلسه به همکاران خود گفت هدف من عرضه آخرین اطلاعات در مورد خطوط اصلی طرح پیشنهادی آمریکائی ها برای از سر گیری مذاکرات صلح به شماست.

گفته می شود که اعضای دولت اسراییل پس از ارائه طرح آمریکا از سوی نتانیاهو، آن را مورد رسیدگی و ملاحظه قرار داده اند.

بنا بر گفته یکی از دیپلمات ها، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در ملاقات هفت ساعته هفته گذشته خود با نخست وزیر اسراییل وی را از طرح جدید آمریکا آگاه کرده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در چارچوب تاًمین امنیت اسراییل به اعضای هیات دولت خود گفت من بر این مسئله پا فشاری کرده ام که بهر حال هر گونه راه حل پیشنهادی باید نیازهای امنیتی اسراییل را در رویاروئی با تهدید های موجود چه در کوتاه مدت و چه در دراز مدت در بر داشته باشد.

در همین حال شهرک نشین ها عقاید متفاوتی در این باره اظهار می کنند، در یکی از شهرک ها یک مرد سالمند اسراییلی در پی خواندن متن طرح پیشنهادی آمریکا در روزنامه می گوید با توجه به پایه محکم طرح آمریکائی ها و با توجه به این که راه دیگری نیز دیده نمی شود، بنظر می رسد که باید طرح آنها را بپذیریم.

یک شهروند دیگر اسراییلی آن را هر چند برای مدت سه ماه، ترفندی به حساب می آورد که آمریکا می خواهد بر اسراییل تحمیل کند.

XS
SM
MD
LG