لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۰۳

نتانیاهو با پرزیدنت اوباما ملاقات می کند


نخست وزیراسراییل قراراست روز چهارشنبه در کاخ سفید با رییس جمهوری آمریکا ملاقات کند.

در حالی که دو کشور سعی دارند اختلاف های ناشی از طرح های اسراییل برای توسعه محله های یهودی نشین در اورشلیم شرقی را کاهش دهند، انتظار می رود پرزیدنت اوباما و بنیامین نتانیاهو درباره مذاکرات غیر مستقیم اسراییل و فلسطینیان، با میانجیگری آمریکا، بحث کنند.

از زمانی که آمریکا برنامه اسراییل را برای ساختن ۱۶۰۰ واحد مسکونی جدید در اورشلیم شرقی محکوم کرد، این نخستین دیدار دو رهبر خواهد بود.

روز دوشنبه، نتانیاهو و جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا ملاقات کردند. اطلاعیه ای که کاخ سفید روز سه شنبه منتشر کرد حاکی است آنها مذاکرات «سازنده و صریحی» درباره مجموعه ای از مسائل دو جانبه انجام دادند.

پیشتر در شامگاه دوشنبه، نتانیاهو در سخنانی در واشنگتن انتقاد آمریکا را رد کرد و گفت اورشلیم پایتخت اسراییل است، نه یک «محله یهودی نشین».

بنیامین نتانیاهو که در کمیته روابط عمومی آمریکا و اسراییل سخن می گفت اظهار داشت یهودیان ۳ هزار سال پیش در اورشلیم خانه سازی می کردند و امروز نیز همان کار را انجام می دهند.

نتانیاهو گفت خانه سازی در اورشلیم شرقی مانع تشکیل یک کشور فلسطینی نیست، و اعلام کرد اسراییل قصد دارد محله هایی را که در اورشلیم شرقی ساخته است، به عنوان بخشی از هر قرارداد صلح با فلسطینیان حفظ کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز در همین جلسه سخن گفت و هشدار داد که ساخت و سازهای جدید اسراییل در اورشلیم شرقی و کرانه غربی، کوشش های آمریکا برای آغاز مذاکرات غیر مستقیم بین اسراییل و فلسطینیان را «به خطر می اندارد.» فلسطینی ها ادعا می کنند که این سرزمین ها بخشی از کشور آینده آنها است.

کلینتون گفت نتانیاهو با درخواست آمریکا برای انجام «اقدامات مشخصی» جهت بهبود جوّ و بازسازی اعتماد برای مذاکرات موافقت کرده است. او بعدا با نخست وزیر اسراییل ملاقات کرد.

کلینتون همچنین گفت واشنگتن محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی را تشویق می کند بر کوشش های دولت خود برای متوقف ساختن «تحریک و خشونت» و تضمین امنیت و حکومت قانون بیافزاید.

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا و نماینده ویژه گروه چهارگانه صلح خاورمیانه روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت اسراییل و فلسطینیان باید از هر کاری که موجب تضعیف مذاکرات صلح شود خودداری کنند. او گفت مهمترین کار در حال حاضر آغاز مذاکرات است.

بلر نیز روز سه شنبه در کمیته روابط عمومی اسراییل و آمریکا سخنرانی کرد.

XS
SM
MD
LG