لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۵۶

آمريکا از اسراييل می خواهد که برای بازگرداندن اعتماد به روند صلح اقدام کند


جرج ميچل فرستاده آمريکا به خاورميانه سفر خود به منطقه را که قرار بود در روز دوشنبه آغاز شود بعد از تصميم اخير اسراييل، به تعويق انداخت.

هيلاری کلينتون از اسراييل خواسته است تا برای بازگرداندن اعتماد به تلاشهای به رهبری آمريکا در منطقه جهت برقراری صلح، همکاری کند.

در همين حال بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييلوعده داده است که برغم مخالفت های آمريکا و ديگر قدرتهای غربی به برنامه اسرائیل مبنی بر ساخت واحدهای مسکونی جدید در اورشلیم شرقی، ادامه دهد.

رسانه های اسرائیل به نقل از سفیر این کشور در ایالات متحده گزارش داده اند که رابطه واشنگتن و اورشلیم به پائین ترین سطح خود در ۳۵ سال گذشته رسیده است.

به گزارش روزنامه ها، سفیر اسرائیل در واشنگتن روز شنبه تلفنی در این مورد با دیپلماتهای اسرائیل گفتگو کرد.

تصمیم اسرائیل مبنی بر ساخت واحدهای مسکونی در اورشلیم شرقی با واکنش منفی مقام های ایالات متحده همراه بوده است.

یک مقام بلند پایه آمریکائی می گوید به نظر می رسد که برنامه اسرائیل مبنی بر ساخت واحدهای مسکونی جدید در اورشلیم شرقی به منظور آسیب زدن به تلاشها در جهت احیای گفتگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان طراحی شده است.

دیوید اکسلراد، از مشاوران باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، ضمن محکوم کردن طرح اسرائیل مبنی بر ساخت واحدهای مسکونی بیشتر در اورشلیم شرقی آن را توهین آمیز و مخرب خواند.

وزارت کشور اسرائیل هفته گذشته خبر تصویب طرح ساخت واحدهای مسکونی جدید در اورشلیم شرقی را اعلام کرد.

تصویب ساخت شهرک ها با دیدار جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا به منظور کمک به ازسرگیری گفتگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان همزمان بود.

جو بایدن نیز برنامه جدید اسرائیل در زمینه ساختمان سازی در اورشلیم شرقی را محکوم کرد.

فلسطینیان اورشلیم شرقی را پایتخت کشور آینده خود می دانند و بر این مساله پافشاری می کنند که اسرائیل باید برنامه ساخت ۱۶۰۰ واحد مسکونی در این منطقه را لغو کند.

رسانه های اسرائیل می گویند واشنگتن نیز از این کشور خواسته است که از تصمیم خود مبنی بر ساختمان سازی در اورشلیم شرقی صرفنظر کند.

XS
SM
MD
LG