لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

بایدن طرح های خانه سازی اسراییل را محکوم می کند


جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا تصمیم اسراییل به تصویب ساختن واحدهای مسکونی جدید در اورشلیم شرقی را محکوم می کند.

اسراییل روز سه شنبه در حالی که بایدن در کوشش برای آغاز دوباره مذاکرات صلح از منطقه دیدن می کند، این تصمیم را اعلام کرد.

بایدن در بیانیه ای می گوید «محتوا و زمان» اعلام چنین تصمیمی قدمی است که اعتماد لازم برای مذاکرات را سست می کند، و با «بحث های سازنده ای» که او با مقامات اسراییل داشت مغایرت دارد.

بایدن از طرف های درگیر خواست فضایی به وجود آورند که از مذاکرات حمایت کند، نه آن را پیچیده سازد.

وزارت کشور اسراییل روز سه شنبه اعلام کرد ساختن ۱۶۰۰ واحد مسکونی جدید را تصویب کرده است. این تصمیم بی درنگ با انتقاد مذاکره کنندگان فلسطینی روبرو شد. آنها گفتند چنین اقدامی می تواند تلاش برای آغاز مذاکرات غیر مستقیم بین اسراییلیان و فلسطینی ها را خنثی کند.

کارهای ساختمانی در یک محله یهودی نشین به نام «رامات شلومو» در اورشلیم شرقی انجام خواهد شد. اسراییل این منطقه را در جنگ شش روزه ۱۹۶۷ تصرف کرد و بعدا آن را در اقدامی که جامعه بین المللی به رسمیت نشناخت، ضمیمه خاک خود ساخت.

مقامات آمریکایی درباره این تحول، که همزمان با پایان مذاکرات بایدن با رهبران اسراییل صورت گرفت، اظهار نظر نکرده اند.

پیشتر، جو بایدن گفت از توافق اسراییل و فلسطینیان برای آغاز مذاکرات غیر مستقیم استقبال کرد و آن را یک «فرصت» برای روند صلح نامید.

معاون رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و شیمون پرز رییس جمهوی اسراییل ملاقات کرد، و بر پای بندی آمریکا به امنیت آن تاکید گذاشت.

از زمان آغاز کار دولت اوباما در بیش از یک سال پیش، بایدن بلند پایه ترین مقام آمریکایی است که از آن کشور و از کرانه غربی دیدن می کند.

بایدن روز چهارشنبه در رام الله با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات می کند.

جرج میچل، فرستاده ویژه دولت اوباما به خاورمیانه روز دوشنبه در دیدارهای جداگانه با رهبران اسراییل و فلسطینی، آنها را تشویق کرد از ایراد سخنان یا انجام اقداماتی که ممکن است به تنش دامن بزند یا بر نتیجه مذاکرات آینده نفوذ کند، خودداری ورزند.

XS
SM
MD
LG