لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

جزئیاتی از انتقال «اسرار هسته‌ای» ایران در نیمه شب به خارج توسط اسرائیل


مقاله ای از دیوید سنگر و رونن برگمن در نیویورک تایمز

ماموران موساد هنگام ورود به انباری در یک منطقه تجاری بی رنگ و رو در تهران دقیقا می دانستند چقدر زمان دارند تا زنگ خطرها را از کار بیاندازند، از دو در عبور کنند، چندین گاوصندوق بزرگ را بشکنند و با نیم تن پرونده سری شهر را ترک کنند: ۶ ساعت و ۲۹ دقیقه.

شیفت گاردهای صبح ساعت ۷ شروع می شد. آژانس اطلاعات اسرائیل یک سال این انبار را زیر نظر داشت. به مامورها دستور داده شده بود برای این که بتوانند فرار کنند باید پیش از ۵ صبح آن جا را ترک کرده باشند. زمانی که نگهبان ها سر می رسیدند، بلافاصله معلوم می شد که کسی بخش عمده ای از آرشیو هسته ای مخفی ایران شامل اسناد سال ها فعالیت بر روی جنگ افزار اتمی، طراحی کلاهک و طرح های تولید را به سرقت برده است.

ماموران شب ۳۱ ژانویه با مشعل هایی سر رسیدند که ۳۶۰۰ درجه حرارت تولید می کرد. آن ها بر اساس اطلاعات گردآوری شده در مرحله برنامه ریزی می دانستند چنین مشعلی آن قدر حرارت دارد که بتواند ۳۲ گاوصندوق ساخت ایران را بشکافد. اما آن ها بسیاری را دست نخورده باقی گذاشتند و ابتدا به سراغ گاوصندوق هایی رفتند که حاوی زونکن های سیاه و طرح های مهم و حیاتی بود. وقتی زمان به سر رسید، آن ها با ۵۰ هزار صفحه مدرک، ۱۶۳ دیسک کامپیوتری، ویدئو و نقشه به سوی مرز فرار کردند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG