لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۲

تبادل نظر در امور امنیت منطقه ای در دیدار هیات پارلمانی حزب دموکرات آمریکا از اسرائیل و اردن


دیدار نانسی پلوسی رهبر فراکسیون اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از اسرائیل یکی از فرصت های معدود از هنگام آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت دونالد ترامپ بود که مقامات ارشد حزب دموکرات از دیدگاه های سران اسرائیل و اردن آگاه شوند و با آن ها درباره مسائل روز گفتگو کنند.

ولی سفر این هیات، در رسانه های همگانی اسرائیل بازتاب گسترده ای نداشت.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نوشت که گفتگوهای هیات پارلمانی حزب دموکرات با مقامات اسرائیل و اردن، بر محور مسائل امنیت بین المللی و همکاری با ایالات متحده دور می زد.

خانم پلوسی و همراهان، در دوران اقامت کوتاه در اسرائیل با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و همچنین وزیر دفاع اویگدور لیبرمن ملاقات و گفتگو داشتند.

ولی پیش یا پس از آن کنفرانس مطبوعاتی مشترک برپا نشد و اعضای هیات نیز با خبرنگاران سخن نگفتند.

با این همه، دفتر پارلمانی خانم پلوسی پیش از آغاز سفر، روز شنبه ۱۷ مارس بیانیه ای انتشار داد که در آن آمده بود: «هیچ دستاورد سیاسی در قرن بیستم نمی تواند بالاتر از برپایی کشور اسرائیل باشد».

در ادامه بیانیه آمده بود که خانم پلوسی و اعضای هیات او درباره «امنیت جهانی و منطقه ای و همکاری بین کشورها»، با مقامات آن ها گفتگو خواهند کرد.

دیدار از اورشلیم، سه هفته پیش از جشن های هفتادمین سالگرد استقلال اسرائیل انجام گرفت.

در ادامه بیانیه از قول خانم پلوسی آمده بود: «ما انتظار داریم که دیدارهای ثمربخشی داشته باشیم که در جریان آن ها از جمله این موضوع مطرح شود که چگونه می توان روابط اقتصادی و امنیتی بین دو ملت را تقویت و توسعه بخشید»

رهبر فراکسیون دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا همچنین نوشت: «اعضای حاضر در هیات ما علاقه دارند از وضع آوارگان سوری نیز آگاه شوند و با چالش های بشردوستانه آشنا شوند و مشکلاتی را که در برابر اقلیت دروزی قرار دارد بشناسند».

در ادامه بیانیه ای که از طرف دفتر خانم پلوسی در واشنگتن انتشار یافت، از قول وی آمده است: «هیات ما خرسند است که می تواند از قول ملت آمریکا بهترین شادباش های خود را به ملت اسرائیل تقدیم کند».

شمار اعضای هیات ده نفر بود که سه تند از آنان یهودی بودند. وب سایت خبری «عاروتس شبع» (کانال هفتم) در اسرائیل نوشت که همه آن ها اعضای دموکرات کنگره بودند و کسی از میان جمهوریخواهان در آن عضویت نداشت.

اعضای هیات روز سه شنبه ۲۰ مارس با «اویگدور لیبرمن» وزیر دفاع دیدار کردند و به تفصیل درباره امور امنیتی خاورمیانه با وی به تبادل نظر پرداختند.

به گزارش «عاروتس شبع» وزیر دفاع اسرائیل در آغاز این دیدار از دولت ایالات متحده به خاطر ادامه پشتیبانی تزلزل ناپدیر از این کشور سپاسگزاری کرد.

او همچنین از مبلغ اهدایی به اسرائیل در بودجه ای که اخیرا در کنگره به تصویب رسیده ابراز خرسندی عمیق کرد و یادآور شد مبلغ تعیین شده برای اعطای کمک به اسرائیل در این بودجه، به ۷۰۵میلیون دلار می رسد که بی سابقه است.

مقامات وزارت دفاع به «عاروتس شبع» گفتند که محور اصلی مذاکرات، رویدادهای خاورمیانه و خطرات ناشی از فعالیت های جمهوری اسلامی ایران بود.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل، لیبرمن در این دیدار از جمله گفت که جمهوری اسلامی ایران در متزلزل ساختن ثبات در خاورمیانه در صف مقدم قرار دارد.

لیبرمن در توضیح دیدگاه خود گفت: «حکومت ایران است که کشورهای حوزه خلیج فارس را به خطر می اندازد و به سوی آن ها موشک پرتاب می کند، و از طریق کمک رسانی نظاامی به حوثی ها، ثبات در یمن را برهم می زند».

وزیر دفاع اسرائیل در ادامه سخنان خود در مورد خطرات جمهوری اسلامی ایران گفت: «رژیم ایران می کوشد موجب سقوط دولت بحرین شود و پشت سر دیکتاتور جنایتکار و تشنه به خون حکومت سوریه قرار دارد، سازمان تروریستی حزب الله لبنان را مورد حمایت قرار می دهد و آن را مسلح میسازد و موجب اسیب رسانی به سیادت و حق حاکمیت لبنان می شود و برای برهم زدن انتخابات در عراق تلاش می کند».

اعضای هیات روز جمعه ۲۳ مارس در دفتر نخست وزیری در اورشلیم، با بنیامین نتانیاهو دیدار کردند ولی هیچ گونه خبری درباره مطالب و مسائل مورد بحث انتشار نیافت

نانسی پلوسی و همراهان، از اورشلیم رهسپار عمان شدند.

رهبر فراکسیون اقلیت دمکرات در کنگره آمریکا درباره اهمیت این سفر به اختصار گفت: «دیدار ما از اردن در دوران حساسی از روابط ایالات متحده با این متحد کلیدی صورت می گیرد».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG