لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

دیدگاه| دوستی باور نکردنی پرزیدنت ترامپ با اسرائیل باید مورد تحسین قرار بگیرد


یادداشتی از خاخام شمولی بوتئاک در وبسایت نشریه هیل

سوئد، آفریقای جنوبی یا تایلند کی هستند که به اسرائیل بگویند پایتخت اش کجا باید باشد؟ تصور کنید فرانسه سفارتخانه اش در روسیه را به جای مسکو در سن پترزبورگ بگذارد زیرا فکر می کند بهتر از روس ها می داند مراکز دولتی شان باید کجا باشد.

از سال ۱۹۹۵ پس از رای گیری کنگره، روسای جمهوری آمریکا وعده ی به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را داده بودند، ولی پرزیدنت ترامپ بود که بر خلاف آن ها به وعده انتخاباتی اش و قانون مصوب آمریکا عمل کرد.

می دانم بسیاری از جمله بعضی از دوستان یهودی خودم از پرزیدنت ترامپ خوششان نمی آید، اما باید اذعان کرد که او یکی از بزرگترین دوستان مردم یهودی در کاخ سفید است.

آیا ترامپ و نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، از آغاز به کار دولت جدید عامل تغییر لحن سازمان ملل متحد علیه اسرائیل را بوده اند؟ نه، این سازمان بین المللی سال ها است که درگیر رویکردهای جانبدارانه ضد اسرائیلی و ضد یهودی است. اکنون قدرتمندترین کشور جهان به حمایت از اسراییل برخاسته است.

حدود یک سال پیش پرزیدنت اوباما و سامنتا پاور، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، اجازه دادند قطعنامه ۲۳۳۴ در محکومیت ساخت یهودی نشین ها تصویب شود.

پرزیدنت ترامپ بی نقص نیست و من خودم پیشتر انتقادهایی از او کرده ام اما بی توجهی به دوستی باور نکردنی او با اسرائیل نقض اصل اساسی قدرشناسی یهودی است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG