لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

چرا پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفت سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل نکند


دیدار هفته پیش پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو در اسرائیل
دیدار هفته پیش پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو در اسرائیل

مشاوران رییس جمهوری آمریکا می گویند پرزیدنت ترامپ با امضای فرمانی حکم به ادامه حضور سفارت آمریکا در تل آویو داد.

این فرمان برای شش ماه عمل به قانون مصوب کنگره را تعلیق می کند. بر اساس مصوبه کنگره سفارت آمریکا باید در اورشلیم باشد ولی رییس جمهور در این باره تصمیم نهایی را می گیرد. دانالد ترامپ در زمان رقابت های انتخاباتی گفته بود که در صورت کسب ریاست جمهوری سفارت اسراییل را به اورشلیم منتقل خواهد کرد. رییس جمهوری آمریکا در سفر به اسراییل گفت در این باره بعدتر تصمیم می گیرد.

پیتر بیکر در نیویورک تایمز نوشت: تصمیم پرزیدنت ترامپ به عدم انتقال سفارت به اورشلیم بسیاری از اسراییلی های حامی او را ناامید کرده است. آن ها تصور می کنند که دانالد ترامپ این کار را با امید به رسیدن به «توافقی نهایی» بین اسراییل و فلسطینیان انجام داده است.

رییس جمهوری آمریکا پس از دیدار با ملک عبدالله، پادشاه اردن، شروع به تغییر وعده انتخاباتی خود درباره انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم کرد.

سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود اورشلیم شهری بین المللی باشد. اما پس از اعلام موجودیت اسراییل در سال ۱۹۴۸ اسراییلی ها کنترل بخش غربی اورشلیم و اردن کنترل بخش شرقی آن را در اختیار گرفتند. اسراییل طی جنگ سال ۱۹۶۷ با همسایگانش کنترل بخش شرقی را هم در دست گرفت.

طی پنجاه سال گذشته، اسراییل اورشلیم را پایتخت ابدی خود اعلام کرده است و می گوید هرگز دوباره تفکیک نخواهد شد. بخش عمده ای از نهادهای سیاسی و اداری اسراییل در اورشلیم قرار دارند. آمریکا چون دیگر کشورها هنوز رسما اورشلیم را به عنوان پایتخت اسراییل نمی شناسند و از این رو سفارت خود را در تل آیو مستقر کرده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG