لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

يك نشريه آمریکایی: سربازان ما، حتی پس از سرکوب داعش باید در خاورمیانه بمانند


در حالی که قرار است معاون ریاست جمهوری آمريكا از اسرائیل و مصر ديدار كرده و برای مبارزه با تروریسم و ناامنی در منطقه تدابیر جدیدی مذاكره كند، یکى از نشريات معتبر آمریکا مى نويسد که حتی پس از سرکوب کامل داعش، نیروهای آمریکایی همچنان باید در چند نقطه استراتژیک منطقه باقی بمانند. این دیدگاه در حالی عنوان می شود که عوامل تروریستی در مصر بر شدت عملیات خود افزوده اند و ایران نیز به حمایت از تروریسم همچنان ادامه می دهد.

در واشنگتن اعلام شد که مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا قرار است به دستور پرزیدنت دونالد ترامپ حدود ده روز دیگر از اسرائیل و مصر دیدن کند.

به نوشته روزنامه اسرائيلى جروزالم پست، قرار است پنس در چارچوب این دیدار با رهبران اسرائیل، فلسطینی ها و مصر به گفتگو بنشیند تا تلاش پرزیدنت ترامپ را برای پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی تقویت كند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در همین رابطه نوشت که ماموریت دیگر معاون ریاست جمهوری، به موازات تلاش های او برای پیشبرد صلح، گفتگو با رهبران منطقه برای ایستادگی در برابر جاه طلبی هاى ایران است.

این نخستین دیدار مایک پنس از اسرائیل در مقام معاون ریاست جمهوری محسوب می شود. ولی وی در گذشته بارها به عنوان عضو کنگره آمریکا و یا به طور شخصی از اسرائیل دیدن کرده است.

گفتگوهای پنس با رئیس جمهوری مصر، علاوه بر بررسی امکان پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی، شیوه های مبارزه با تروريسم و همچنين فعاليتهاى ايران در منطقه خواهد بود.

به گفته برخی تحلیلگران، اظهارات پرزیدنت ترامپ و دیگر مقامات ارشد دولت واشنگتن در مورد فعاليتهاى خرابكارانه ایران در منطقه نشان دهنده قاطعیت آمريكا در رویارویی با برنامه های ایران در منطقه است. اقدامات کنگره آمریکا در رابطه با ایران، حزب الله لبنان و حماس نیز نشان دیگری از قاطعیت ایالات متحده در این راستا تلقی شده است.

در همین رابطه، رسانه خبری آمریکایی "'واشنگتن فرى بیکن" مى نويسدکه حتی پس از سرکوب کامل داعش، ایالات متحده باید به حضور نظامی خود در منطقه ادامه دهد تا جلوی زیاده خواهی های ایران را بگیرد. این رسانه نوشت که یکی از ماموریت های عمده باید جلوگیری از ادامه قاچاق اسلحه از جانب ایران به حزب الله لبنان باشد.

ایران همواره کوشیده است موجباتی فراهم كند که به حضور نظامی آمريكا در منطقه و به ویژه فعالیت ناوگان دریایی آن در حوزه خلیج فارس پایان دهد و ترتیباتی فراهم آورد که امیرنشین های عرب و در راس آن ها عربستان سعودی ناچار شوند پایگاه های نظامی آمریکا را برچینند، تا ایران بتواند ایدئولوژی خود در منطقه را گسترش دهد.

ناتالی جانسون تحلیلگر رسانه "فری بیکن" در مقاله ای که شنبه انتشار یافت، در توجیه این توصیه نوشت که ایران با دخالت و در امور کشورهای همسایه عرب، قصد دارد از جمله یک دالان زمینى با هدف رسیدن به سواحل دریای مدیترانه برای خود بگشاید و چنین امری خطرناک است و باید از اجرای این نقشه جلوگیری شود.

"فری بیکن" با استناد به گزارشی که توسط دو اندیشکده آمریکایی تهيه شده، مى نويسد: نیروهای آمریکایی باید در نقطه ای به نام "النطف" در سوریه بمانند تا از پیشروی عوامل وابسته به ایران جلوگیری کنند. این نقطه در فاصله مرزی بین سوریه با اردن و عراق قرار دارد و یک جاده سوق الجیشی محسوب می شود.

در گزارش دو اندیشکده "کارنگی" و "امنیت نوین آمریکا"، تاکید شده که از طریق این گذرگاه است که ایران برای رژیم بشار اسد در سوریه و حزب الله در لبنان اسلحه می فرستد.

ایران می خواهد نفوذ خود را در کشورهای منطقه، از طریق انجام عملیات تخریبی، هرچه بیشتر گسترش دهد.

این گزارش نقطه دیگری را نیز برای حضور دائم نظامیان آمریکایی پیشنهاد کرده و آن یک گذرگاه مرزی بین استان الانبار عراق و استان دیرالزور در سوریه است. نبرد بین داعش و جنگجویان مخالف آن در دیرالزور، در این روزها به پایان خود نزدیک می شود.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق اخیرا گفته بود که او خواهان باقی ماندن بخشی از نيروهای نظامى آمریکا در کشورش، حتی پس از سرکوب نهایی داعش است.

از سوی دیگر، روزنامه عرب زبان "الشرق الاوسط" در شماره روز شنبه خود نوشت که حملات تروریستی از طریق صحرای غربی مصر علیه دولت مرکزی افزایش یافته است.

رهبران آمريكا مى گويند که باید با هرگونه ترور در هر نقطه خاورمیانه مبارزه شود و این خطر ریشه کن شود، زیرا امنیت آمریکا را نیز تهدید می کند.

در گزارش های خبرى اخیر آمده است که یکی از ماموریت های مایک پنس در سفر به مصر، بررسی امکانات سرکوب عوامل تروریستی در آن کشور است.

گروه های ترور اسلامی وابسته به داعش نیز در شبه جزیره سینا فعالیت گسترده ای دارند و تا کنون تلفات سنگینی به ارتش مصر وارد آورده اند. این گروه ها که زیر نام "انصار بیت المقدس" فعالیت می کنند، امنیت اسرائیل را نیز مورد تهدید قرار داده و چند حمله تروریستی علیه آن کشور انجام داده اند.

آخرین حمله به صحرای غربی مصر، به كشته شدن ١٦ تن از ماموران امنیتی آن کشورمنجر شد . "الشرق الاوسط" نوشت که این ناحیه به صحنه جدیدی برای انجام عملیات تروریستی علیه امنیت مصر مبدل شده است.

به نوشته این نشريه، در سه سال اخیر هشت حمله تروریستی از صحرای غربی علیه ارتش مصر انجام شده که دست کم موجب كشته شدن ٦٠ سرباز و افسر مصری و شمار نامعلومی از غیرنظامیان شده است. صحرای غربی که تقریبا فاقد جمعیت است، حدود دو سوم از خاک مصر در بخش غربی آن کشور را تشکیل می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG