لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

نبرد با داعش شدت می گیرد


اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا اخیرا در یک کنفرانس خبری تایید کرد رهبران ارشد داعش در ماه مارس توسط نیروهای آمریکا کشته شدند، از جمله ابو عمر الشیشانی، به اصطلاح وزیر جنگ، و عبدالرحمان مصطفی القدولی، مشهور به هامی امام، که به گفته کارتر به عنوان وزیر دارایی کار می کرد ، همچنین مسئول برخی امور و توطئه های خارجی بود. او تروریست شناخته شده ای در داخل گروه موسوم به دولت اسلامی بود و حذف وی توانایی داعش برای ادامه عملیات در داخل و خارج عراق و سوریه را کاهش خواهد داد.

اشتون کارتر گفت ائتلاف ضد داعش، در مشارکت با نیروهای محلی، فشاری بی امان بر این گروه تروریستی وارد می آورد، و یادآور شد بازستانی موفقیت آمیز شهر شدادی در سوریه در اوائل سال، که به عنوان شاهرگی بین سوریه و شمال عراق کار می کرد، حرکت نیروهای داعش بین رقه و موصل را بسیار دشوارتر می کند.

شکست دیگر برای داعش زمانی اتفاق افتاد که نیروهای دولت سوریه، با کمک نیروی هوایی روسیه، آن را از شهر باستانی پالمیرا بیرون راندند – این یکی از چند موردی بود که در آن قدرت هوایی روسیه به جای نیروهای شورشی ضد اسد علیه داعش بکار رفت.

پیتر کوک سخنگوی پنتاگون از شکست داعش استقبال کرد، اما تاکید کرد رژیم اسد عامل اصلی جنگ داخلی سوریه است، و گفت تمرکز در حال حاضر باید کوشش برای پایان دادن به جنگ داخلی و شرکت در روند دیپلماتیک که در ژنو جریان دارد، باشد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در کنفرانس خبری مشترکی با نخست وزیر بلژیک در پی حمله تروریستی در بروکسل، به این نکته اشاره کرد و گفت «همه ما نمایندگان ملیت های بی شمار هستیم، اما یک پیام برای داعش داریم، مرعوب نخواهیم شد، با قاطعیت و قدرت بیشتر بازخواهیم گشت و تا عقاید پوچ و مذبوخانه شما را از چهره زمین نزدائیم، آرام نخواهیم گرفت.»

XS
SM
MD
LG