لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

افزایش فشار بر داعش


ایالات متحده آمریکا در هدف خود برای تضعیف و شکست دادن گروه دولت اسلامی پیشرفت می کند، نه فقط با حمایت از نیروهای محلی در جبهه، بلکه همچنین با حذف برخی از رهبران اصلی آن. در ماه مه، ابو سیاف، مسئول امور مالی گروه که بنا به گزارش ها، فروش های نفتی غیر قانونی داعش را مدیریت می کرد، در حمله هوایی آمریکا در سوریه کشته شد؛ همسرش، ام سیاف، دستیگر شد.

روز ۱۸ اوت، فضلی احمد الحیالی، نفر دوم در فرماندهی داعش ، معروف به «حاجی معتز»، در حمله نظامی آمریکا در نزدیکی موصل کشته شد. ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت مرگ حاجی، با توجه به نفوذش بر امور مالی، رسانه ای و لجستیکی داعش، تاثیری عمده بر عملیات گروه خواهد داشت.

روز ۲۴ اوت، جنید حسین، که در استخدام و تحریک هواداران داعش در غرب برای دست زدن به حملات انفرادی فعال بود، در حمله هوایی آمریکا در رقعه، در سوریه کشته شد.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا یادآور شده است گروه دولت اسلامی در حالی که ثابت می کند دشمن مصمم مردم عراق و سوریه است، این مرگ ها نشان می دهد نیروهای آن شکست ناپذیر نیستند.

او گفت زمان هایی هست که بنظر می رسد داعش به پیشرفت های تاکتیکی دست یافته است. اما اگر یک ناظر به آنچه نیروهای ائتلاف و محلی طی سال گذشته به دست آورده اند نگاه کند، آنچه می تواند دیده شود، کاهش مداوم قدرت و نفوذ گروه است.

اخیرا پنتاگون تحول عمده دیگری را در جنگ علیه داعش اعلام کرد. یک سخنگو گفت آمریکا و ترکیه جزئیات تکنیکی پیوستن کامل ترکیه به عملیات هوائی ائتلاف را قطعی ساخته اند. معنایش این است که هواپیماهای ترکیه اینک در کنار دیگر هواپیماهای ائتلاف پرواز خواهند کرد. او یاد آور شد ترکیه اجازه داده است از پایگاه های هوایی آن برای عملیات هوایی آمریکا استفاده شود، و افزود انتظار می رود این همکاری کوشش های آمریکا را برای واردآورد فشار بر داعش در جبهه های گوناگون تقویت کند.

XS
SM
MD
LG