لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

تاکید جان کری بر لزوم نبرد علیه داعش


جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید در جهان امروز، تهدید های منطقه ای مانند داعش ، اگر بی پاسخ گذاشته شوند، به تهدید های جهانی تبدیل خواهند شد.

به این دلیل است که آمریکا و متحدانش به نبرد علیه داعش شدت می بخشند؛ علیه سازمانی که به زنان تجاوز می کند و آنها را می فروشد، و وحشیانه و بی محابا به تمام گروه های مذهبی، قومی و فرقه ای از جمله یهودیان، مسیحیان و مسلمانان حمله می کند.

هدف داعش این است که حکومت ترور و وحشت را بر مردم تحمیل کند و سرزمین ها را با هر وسیله ای که در اختیار دارد تصرف کند.

جان کری گفت داعش سرزمین خود را «خلافت» می نامد، اما در حقیقت یک حوزه هرج و مرج و ویرانی است.

از ماه سپتامبر، پرزیدنت باراک اوباما برنامه های آمریکا برای تضعیف و شکست نهایی داعش را تشریح کرده است؛ و پیشرفت هایی بدست آمده است. نواحی تحت تصرف آن از سد موصل به ناحیه ای در شمال تکریت و پالایشگاه نفت بیجی، که از آن بیرون رانده شده کاهش یافته است. و در کوبانی کردها شجاعانه برای بیرون راندن پیکارجویان داعش می جنگند.

منابع مالی داعش به دلیل تلاش های آمریکا، کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگران، به شدت محدود شده است. افزون بر این، بالاترین مقامات مذهب اسلام پیام داعش را به چالش گرفته اند. مفتی اعظم مصر اعلام کرد داعش یک سازمان شیطانی است . علما و روحانیون برجسته، همه در نمازهای جمعه علیه این نظر که داعش مشروعیتی دارد، سخن می گویند.

سرانجام، جان کری گفت، داعش مطابقتی با آمریکا و متحدانش ندارد. ما پیروز خواهیم شد و آینده ای همراه با صلح و امنیت برای خاورمیانه و، با توسعه آن، برای تمام جهان خواهیم ساخت.

XS
SM
MD
LG