لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

شکل‌گیری ائتلاف علیه گروه داعش


استراتژی پرزیدنت اوباما برای شکست دادن گروه تروریستی وحشی به نام داعش، خواهان تشکیل ائتلافی گسترده از کشورها به رهبری آمریکا است که حمایت و کمک های مهم و طولانی برای نیروهای امنیتی عراق و اوپوزیسیون معتدل سوریه فراهم آورد تا این سازمان تروریستی قاتل سرانجام نابود شود.

کشورهای منطقه ای در این تلاش، حیاتی هستند. روز ۱۱ سپتامبر، رهبران عرب از مصر، عراق، اردن، لبنان و شورای همکاری خلیج (فارس)، شامل عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی، موافقت کردند به ائتلاف علیه داعش بپیوندند.

پس از دیداری با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، آنها، همراه با او، بیانیه جده را امضا کردند. در آن، نمایندگان کشورها موافقت کردند «در نبردی فراگیر با داعش سهیم شوند، از جمله با متوقف کردن جریان عبور پیکارجویان خارجی از طریق کشورهای همسایه، مسدود کردن شریان پولی داعش و دیگر تندروها، و رد ایدئولوژی نفرت انگیز آن.»

کشورها همچنین تعهد کردند در «پایان دادن به مصونیت عاملان جنایات و سپردن آنها به دست عدالت، پیشبرد تلاش های بشردوستانه، کمک به بازسازی و توانمندی جوامعی که هدف عملیات وحشیانه داعش قرار گرفته اند و حمایت از کشورهایی که با تهدید آن روبرو هستند» مشارکت کنند، و در صورتی که مقتضی بدانند به بسیاری از جنبه های مبارزه نظامی هماهنگ علیه داعش ملحق شوند.

در بیانیه، شرکت کنندگان همچنین بر تصمیم خود به حمایت از دولت جدید عراق در تلاش برای وحدت تمام عراقی ها در نبرد با داعش تاکید کردند، و در باره استراتژی از بین بردن داعش، هر کجا باشد، از جمله در عراق و سوریه بحث و گفتگو کردند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با هدف بوجود آوردن گسترده ترین ائتلاف ممکن برای شکست دادن گروه داعش به گفتگو با رهبران در خاورمیانه و ورای آن ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG