لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

زندان در انتظار ۹ مهاجر سومالیایی‌تبار در آمریکا به جرم ارتباط با داعش


یک شهروند آمریکایی سومالیایی‌تبار پس از آن که روز سه شنبه در جلسه دادگاه خود در ایالت مینه‌سوتا اعتراف کرد که تروریست است، به جرم توطئه برای حمایت از داعش در سوریه به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هناد موسی ۲۱ ساله یکی از ۹ شهروند آمریکایی سومالیایی تبار در ایالت مینه‌سوتا است که احکام آنها در ارتباط با جرائم مشابه، قرار است در طول هفته جاری اعلام شود.

یکی از همدستان او به نام حمزه احمد که در جلسه دادگاه حضور داشت نیز به جرم مشارکت در این توطئه به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

این دو نفر، به همراه دو آمریکایی سومالیایی‌تبار دیگر، برای خروج از کشور در نوامبر ۲۰۱۴ از مینیاپولیس به مقصد فرودگاه نیویورک در حرکت بودند که اتوبوس حامل آنها توسط ماموران امنیتی متوقف و همگی بازداشت شدند.

به گفته دادستانی، این افراد بخشی از یک گروه دوستان مهاجر اهل سومالی هستند که اقداماتی را برای حمایت از داعش در عراق و سوریه آغاز کرده و در تلاش برای پیوستن به این گروه در سوریه بودند.

برخی از آنها پیشتر موفق شده بودند که خود را به سوریه برسانند، اما ۹ نفر از اعضای این گروه پیش از ترک آمریکا و پیوستن به پیکارجویان داعش، از اواخر سال ۲۰۱۴ تا اوایل ۲۰۱۵ بازداشت شدند.

احکام سه نفر دیگر از افراد بازداشت شده به نام‌های عبدالله یوسف، عبدالرزاق ورسام و زکریا یوسف عبدالرحمن، روز دوشنبه اعلام شد. چهار نفر از آنها هم همچنان در انتظار حکم دادگاه هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG