لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

رایان کراکر: قطع درآمد نفتی «دولت اسلامی»، بخشی از راهبرد آمریکا


رایان کراکر از دیپلمات‌های برجسته ایالات متحده و سفیر پیشین آمریکا در افغانستان، عراق، پاکستان، سوریه، کویت و لبنان
رایان کراکر از دیپلمات‌های برجسته ایالات متحده و سفیر پیشین آمریکا در افغانستان، عراق، پاکستان، سوریه، کویت و لبنان

یک مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه اعلام کرد قطع منابع و درآمدهای نفتی گروه موسوم به «دولت اسلامی»، بخشی از راهبرد ایالات متحده برای مقابله با این گروه افراطی در عراق و سوریه است.

رایان کراکر از دیپلمات‌های برجسته ایالات متحده و سفیر پیشین آمریکا در افغانستان، عراق، پاکستان، سوریه، کویت و لبنان، در جلسه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان در واشنگتن پایتخت آمریکا گفت «قطع دسترسی داعش به نفت، هدف بسیار بالایی است.»

وی در ادامه گفت «ما از منابع تامین نفت این گروه آگاه هستیم. معتقدم در این جهت پیشرفت زیادی صورت گرفته است؛ ممکن است کار هنوز تمام نشده باشد. ژنرال ماتیس احتمالا توضیحات بیشتری خواهد داد، اما روشن است که این هدف ما است.»

آقای کراکر همچنین تاکید کرد بسیار مهم است که هرچه سریع‌تر برای قطع منبع درآمد نفتی داعش عمل شود.

ژنرال جیمیز ماتیس، رئیس پیشین فرماندهی مرکزی آمریکا، آقای کراکر را برای ارزیابی تهدید گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی – که تا پیش از برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی خود را داعش می‌نامید – در جلسه امروز کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان همراهی کرد.

به گزارش رسانه‌ها، ارزش نفتی که گروه داعش به فروش می‌رساند، بین یک تا ۳ میلیون دلار در روز تخمین زده می‌شود. این درآمد از محل فروش نفت خام میدان‌های نفتی که در نواحی تحت کنترل آن گروه واقع شده‌اند تامین می‌شود. بنابر گزارش‌ها این محموله‌های نفت توسط کامیون به ترکیه و کردستان عراق، یا سوریه حمل می‌شوند.

هفته گذشته نیز وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد بر فشارها بر معاملات نفتی گروه موسوم به دولت اسلامی خواهد افزود.

XS
SM
MD
LG