لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

مقابله با حملات علیه اقلیت های قومی و مذهبی در خاورمیانه


روز به روز روشن تر می شود که گروه افراطی خشن موسوم به داعش، کارزار مرگباری را برای از بین بردن تمام گروه های قومی و مذهبی که با تحریف فاحش آن از اسلام همصدا نیستند، دنبال می کند.

میشل سیسیون، قائم مقام نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد، در جلسه ای که شورای امنیت برای بررسی موارد حمله و آزار بر زمینه های قومی و مذهبی در خاورمیانه تشکیل داده بود، گفت «مسلمانان شیعه، مسیحیان، ایزدی ها، یهودیان، اسماعیلی ها، دروزی ها و دیگران، فقط به دلیل مذهبشان کشته یا از مناطقی که اجدادشان صدها، و در برخی موارد هزاران سال در آنجا زندگی کرده اند بیرون رانده شده اند، یا به ناچار تغییر مذهب داده اند. برخی با ربوده شدن روبرو هستند، و برخی دیگر ناچار شده اند به بردگی جنسی تن دهند.»

سیسیون گفت تهدید داعش از فرهنگ ها، مذاهب و مرزها فراتر می رود و افزود «قساوت های آن فقط متوجه اقلیت های مذهبی نیست. اعدام های جمعی بیش ار ۷۰۰ عرب سنی قبیله الشیتت در شرق سوریه در اوت گذشته، بیش از ۶۰۰ عضو قبیله آلبونمر در غرب عراق در اکتبر، و بازداشت تقرییا ۱۷۰۰ کارآموز شیعه نیروی هوایی عراق در ژوئن، شواهد روشنی بر این واقعیت است».

وی گفت «پیشبرد آزادی مذهبی ارجحیتی برای پرزیدنت اوباما و ارزش مهمی است که بر تعامل دیپلماتیک آمریکا در سراسر جهان نفوذ دارد. بنابر این ما می خواهیم به کسانی که زیر تهدید گروه های افراطی مانند داعش قرار دارند کمک کنیم. از آغاز مناقشه سوریه، ما نزدیک سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کمک انسانی برای تمام کسانی که بحران سوریه بر آنها اثر گذاشته است فراهم آورده ایم. آمریکا کمک کننده اصلی به آوارگان عراقی است، و از سال ۲۰۱۴، بیش از ۲۱۹ میلیون دلار تامین کرده است. این کمک در اختیار کسانی که بیشترین نیاز را دارند، بدون توجه به قومیت یا باورهای مذهبی آنها قرار می گیرد.

قائم مقام نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین گفت «ما بر این عقیده ایم که وقتی بر برابری مردم خود تاکید می گذاریم، بسیار نیرومند هستیم. بنابراین، ما و هر کشوری در سراسر جهان، برای خنثی کردن هر تلاشی برای دامن زدن به نفرت در راستای خطوط مذهبی و قومی، یا محروم ساختن هرکسی از احترام برابر، کرامت، یا حقوق بر اساس باورهایی که دارند، باید تمام تلاش خود را بکار بگیریم و از پای نایستیم.»

XS
SM
MD
LG