لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

مایک پمپئو بر چهار هدف ائتلاف علیه داعش تاکید کرد؛ خروج ایران از سوریه از هدف های ما است


وزیر خارجه آمریکا نشست وزرای کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش در شهر واشنگتن را افتتاح کرد.

مایک پمپئو روز چهارشنبه ۱۷ بهمن در سخنرانی افتتاحیه این نشست به اهداف چهارگانه ائتلاف علیه داعش اشاره کرد.

آقای پمپئو هدف اول این ائتلاف را شکست داعش دانست و گفت: «بمبگذاری منبج نشان داد هنوز این گروه وجود دارد. ما باید به طور دائمی علیه داعش غلبه کنیم. دیگر نباید مکان امنی برای آنها وجود داشته باشد که از آنجا پیام بدهند یا مغزها را شستشو کنند. برای این کار باید تمام شبکه‌های فرعی داعش را از بین ببریم.»

وی افزود: «اینکه نیروهای آمریکا از سوریه خارج می شوند پایان کار مقابله با داعش نیست. ما مبارزه با داعش را در کنار شما ادامه می‌دهیم. کم کردن نیروی ما در سوریه یک تغییر تاکتیکی است و تغییری در ماموریت ما نیست. این تغییر نیروی ما، نشان دهنده یک مرحله تازه در یک پیکار قدیمی است.»

آقای پمپئو درباره هدف دوم ائتلاف گفت: «حمایت از دولت عراق برای مبارزه با تروریست ها مهم است.»

او اضافه کرد: «نیروهای عراق توانسته اند قابلیت خودشان را در مبارزه با داعش را نشان دهند. خبر بد این است که داعش هنوز حضور پر رنگی در عراق دارد. ما در کنار عراق برای مبارزه با داعش هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: «ما معتقد به یک چاره سیاسی و هماهنگ با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل هستیم. ما معتقدیم باید همه نیروهای ایران در سوریه از این کشور خارج شوند.»

آقای پمپئو در تبیین هدف سوم گفت: «باید مسیری را برای سال ۲۰۱۹ طراحی کنیم. داعش زیر ساخت های جدیدی بعد از شکست های اخیر داشته و ما باید برنامه برای هدف به این ساختارهای جدید داعش داشته باشیم.»

وی افزود: ما باید امنیت مرزی و مشارکت برای دستگیری و محاکمه اعضای باقیمانده داعش داشته باشیم.

وزیر خارجه آمریکا در باره «هدف چهارم و نهایی» به پیشبرد عدالت برای قربانیان اشاره کرد و گفت: قربانیان داعش باید از عدالت برخوردار باشند. امروز در جمع ما نادیا مراد است که از دست داعش فرار کرد و اکنون برنده جایزه صلح نوبل است.»

ایالات متحده ماه پیش اعلام کرد که نیروهای خود را از سوریه خارج می کند.

اسرائیل از جمله کشورهایی است که نگران خروج آمریکا از سوریه است. آنها می گویند نیروهای ایران در سوریه تهدیدی برای اسرائیل است.

نسخه کامل این سخنرانی را از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG