لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

عملیات ویژه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا علیه داعش


مقامات آمریکایی می گویند سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا – سیا – و نیروهای عملیات ویژه، پیکار محرمانه ای را برای شکار مظنونین تروریسم در سوریه آغاز کرده اند. این اقدام بخشی از یک برنامه هدفمند است که جدا از هجوم گسترده تر نظامی آمریکا علیه گروه دولت اسلامی عمل می کند.

گزارش واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی حاکی است سیا و فرماندهی مشترک عملیات ویژه در برنامه ای که مسئول چندین حمله اخیر علیه عوامل ارشد داعش بوده است، پهپادها را بر فراز سوریه به پرواز در می آورند. یک پیکارجوی بریتانیایی که گمان می رفت کوشش داعش برای استفاده از شبکه های اجتماعی جهت تحریک حمله در آمریکا را طراحی می کرد، از جمله کشته شدگان بود.

در گزارش واشنگتن پست گفته می شود هرچند به مرکز ضد تروریسم نقش گسترده تری در شناسایی و یافتن رهبران دولت اسلامی واگذار شده، اما مقامات آمریکایی گفتند حملات منحصرا توسط فرماندهی مشترک عملیات ویژه صورت می گیرد، و مظنونین تروریسم که "هدف های پرارزش" دیده می شوند هدف برنامه سیا هستند.

واشنگتن پست می گوید تصمیم به گنجاندن سیا و فرماندهی مشترک عملیات ویژه، افزایش نگرانی در میان مقامات ضد تروریسم آمریکا نسبت به خطر دولت اسلامی، و نیز ناراحتی از شکست حملات متعارف برای کاهش قدرت گروه را منعکس می کند.

بر چنین زمینه ای، دولت اوباما بار دیگر به دو اسلحه ترجیحی خود علیه گروه های تروریستی رو کرده است: مرکر ضد تروریسم،که استفاده از پهپادهای مسلح را آغاز کرد و رهبری جستجو برای اسامه بن لادن را برعهده داشت، و فرماندهی مشترک عملیات ویژه، شامل واحد کماندویی که حمله به مخفی گاه رهبر القاعده و کشتن او را انجام داد.

با این حال، دشمن جدید با چالش های متفاوتی همراه است. دولت اسلامی بر خلاف القاعده سرزمین وسیعی در اختیار دارد، ازجریان ظاهرا بی پایان نفرات برخوردار است و انبوهی از فعالان ارشد، که بسیاری از آنها در ارتش صدام حسین خدمت می کردند.

در بخشی از گزارش واشنگتن پست گفته می شوند پیکار جوی بریتانیایی ۲۱ ساله به نام حسین، پس از آن که به یکی از دو مرد مسلحی که در گارلند در تگزاس کشته شدند ارتباط داده شد، به بالای فهرست هدف ها انتقال یافت – مرد مسلح در پی تیراندازی بسوی یک محل برگزاری مسابقه کاریکاتور که از شرکت کنندگان دعوت می کرد تصویرهایی از پیامبر اسلام بکشند، کشته شد.

به نظر نمی رسد حسین مستقیما در گردن زدن های گروگان های غربی یا خشونت های دیگر داعش دست داشت. تصمیم به کشتن او روشن می سازد حتی پیکارجویانی که فقط در کوشش های رسانه ای گروه دولت اسلامی درگیر بوده اند، هدف های نظامی مشروعی برای آمریکا تلقی می شوند.

با این حال، یک مقام ارشد دولت اوباما به واشنگتن پست گفت حسین بیشتر از یک "تبلیغاتچی" بود. او در استخدام هواداران گروه در غرب برای دست زدن به حملات بسیار فعال بود، و مشخصا بر هماهنگ ساختن عملیات هدف گرفتن اعضای نیروهای مسلح و مقامات دولت آمریکا تمرکز داشت، و تا حدودی از طریق کنترل فعالیت هایش در اینترنت دنبال شد.

در گزارش گفته می شود آمریکا پهپادها را از پایگاه هایی در ترکیه، کویت، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر به پرواز در می آورد.

XS
SM
MD
LG