لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

وزیر دفاع آمریکا: شکست داعش بدون آموزش و تقویت نیروهای محلی امکانپذیر نیست


وزیر دفاع آمریکا در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا، از آموزش و تقویت نیروهای عراق دفاع کرد.
وزیر دفاع آمریکا در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا، از آموزش و تقویت نیروهای عراق دفاع کرد.

کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت برای آگاهی از ارزیابی وزیر دفاع این کشور، از استراتژی مقابله با داعش، و استراتژی دولت آمریکا در خاور میانه، تشکیل جلسه داد.

‌اشتون کار‌تر وزیر دفاع آمریکا در این جلسه گفت، افزایش حملات نظامی علیه داعش بدون تقویت و آموزش نیروهای محلی به شکست نهایی داعش منجر نخواهد شد.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا در آغاز جلسه بررسی استراتژی آمریکا در خاور میانه و جنگ با داعش گفت، ایران در شرایطی که خاور میانه به هرج و مرج کشیده شده است، در پی تخریب منطقه است.

وی گفت: "همینطور رژیم ایران، حتی با ثروتی که از لغو تحریم‌ها به دست آورده است، گرچه از نظر نظامی و اقتصادی ضعیف است، اما به طرزی تهاجمی در حال گسترش نفوذ خود برای تخریب متحدان دیرینه آمریکا در منطقه است."

از سوی دیگر، اشتون کار‌تر وزیر دفاع ایالات متحده نیز در ارزیابی خود از استراتژی دولت آمریکا در مقابله با داعش، گفت جهان را با پنج چالش بزرگ روبرو می‌بیند.

وی گفت: "همانگونه که ماه گذشته به شما یادآوری کردم، روسیه، چین، کره شمالی، ایران، و تروریسم، پنج چالشی هستند که با آن‌ها مواجهیم، به ویژه داعش. پنتاگون نمی‌تواند بین آن‌ها یکی را انتخاب کند و بین آنچه اکنون عمل می‌کنند و یا آنچه که برای آینده تدارک می‌بیند، فرقی بگذارد."

وزیر دفاع آمریکا افزود: تلاش‌های ائتلاف جهانی برای شکست داعش لازم است، اما کافی نیست."

وی افزود: "در واقع من همواره گفته‌ام که باید از فرصت هایی که بوجود آمده استفاده کرد، و فرصت هایی جدید بوجود آورد تا چرخه پیروزی‌ها علیه داعش ادامه یابد. هدف ما که با استراتژی همه جانبه ما مطابقت دارد این است که نیروهای توانا و با انگیزه محلی را قادر کنیم مناطقی را که قربانی داعش شده‌اند پس بگیرند، نگاه دارند و اداره کنند."

آقای کار‌تر در عین حال، تاکید کرد چالش‌های سیاسی و اقتصادی در جنگ با داعش تاثیر می‌گذارند.

وی گفت: "در حالی که عملیات نظامی شتاب بر می‌دارند و داعش تلاش می‌کند در مقابل فشارهای ما مقاومت کند، من نگران چالش‌های سیاسی و اقتصادی هستم که بر عملیات نظامی در هر دو کشور عراق و سوریه تاثیر می‌گذارد."

وزیر دفاع آمریکا همچنین برحاکمیت فراگیر و ثبات در منطقه برای به نتیجه رسیدن مبارزه علیه داعش تاکید کرد.

وی گفت: "وقتی من، هفته گذشته، با همتایانم در شورای همکاری خلیج فارس ملاقات کردم نه تنها بر کمک بیشتر آن‌ها، که در حال حاضر عربستان سعودی و امارات متحده عربی انجام می‌دهند، بلکه بر کمک‌های سیاسی و اقتصادی آن‌ها تاکید کردم، زیرا حمایت سنی‌های عرب برای ثبات بخشیدن به منطقه و حاکمیت فراگیر همه فرقه‌ها و بازسازی منطقه، برای شکست داعش اساسی است."

وزیر دفاع آمریکا همچنین در این جلسه از سنا خواستار تخصیص اعتبار حدود ۳۵۰ میلیون دلار از بودجه وزارت دفاع شد که فعلا توسط گروهی از سناتور‌ها راه هزینه کردن آن مسدود شده است.

XS
SM
MD
LG