لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

پیکار برای نابودی داعش


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا استراتژی خود را برای تضعیف و نابودی نهایی گروه تروریستی داعش تشریح کرده است. شاخه بی رحم القاعده بخش های بزرگی از عراق و سوریه را تصرف کرده است، و اکنون تهدیدی، نه فقط برای مردم عراق و سوریه، بلکه برای خاورمیانه گسترده تر، و فراتر از آن است.

پرزیدنت اوباما اعلام کرد امریکا به حملات هوایی سیستماتیک در عراق دست خواهد زد، از مأموریت های انسانی و حفاظتی که هم اکنون در جریان است فراتر خواهد رفت، و به هدف های داعش، در حالی که نیروهای عراق در دفاع از مردم عراق هجوم زمینی را گسترش می دهند، حمله خواهد کرد.

آقای اوباما گفت نیروهای داعش در سوریه نیز می توانند هدف قرار گیرند و یاد آور شد «من روشن ساخته ام ترویست هایی را که کشورما را تهدید می کنند، هر جا باشند، دنبال خواهیم کرد. معنایش این است که من در عمل علیه داعش در سوریه، و نیز در عراق، درنگ نخواهم کرد. این اصل اساسی ریاست جمهوری من است: اگر آمریکا را تهدید کنید، هیچ مکان امنی پیدا نخواهید کرد».

افزون بر این، آمریکا حمایت از نیروهایی را که در عراق و سوریه می جنگند افزایش خواهد داد، از جمله ۴۷۵ سرباز اضافی برای کمک به نیروهای عراقی و کرد با آموزش، اطلاعات و تجهیزات می فرستد؛ و در سوریه، با افزایش کمک نظامی به اوپوزیسیون.

همچنین برای جلوگیری از حملات داعش، آمریکا با متحدانش جهت دو برابر ساختن کوشش ها به منظور بستن منابع مالی گروه، بهبود جمع آوری اطلاعات، تقویت توانایی های دفاعی، مقابله با ایدئولوژی منحرف داعش، و متوقف ساختن جریان رفت و آمد جنگ جویان خارجی به خاورمیانه، کار خواهد کرد.

پرزیدنت اوباما گفت در هریک از چهار بخش این استراتژی، ائتلاف گسترده ای از شریکان به ما خواهند پیوست، و یادآور شد که بسیاری از کشورها هم اکنون درگیر هستند. جان کری وزیر امور خارجه برای ترغیب شریکان بیشتری به پیوستن به این نبرد به خاورمیانه و اروپا می رود، به ویژه به کشورهای عرب که می توانند به بسیج جوامع سنی در عراق و سوریه برای بیرون راندن تروریست ها از سرزمین هایشان کمک کنند.

پرزیدنت اوباما گفت «این رهبری آمریکا در بهترین شکل است. ما در کنار مردمی که برای آزادی خود می جنگند ایستاده ایم، و ملت های دیگر را برای پاسداری از امنیت و انسانیت مشترک خود بسیج می کنیم.»

XS
SM
MD
LG