لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

مقابله با تهدید داعش


گروه تروریستی معروف به دولت اسلامی در عراق و شام – یا داعش - تهدیدی بزرگ برای مردم سوریه و عراق، و نیز تمامی منطقه و جامعه بین المللی است. از ماه ژوئن، حدود یک سوم سرزمین عراق ، و همین حدود در سوریه جنگزده را تصرف کرده است. این وضعیتی بویژه فاجعه بار برای جمعیت های بومی است، زیرا داعش با شدتی برابر مسلمانان شیعه، مسلمانان سنی مخالف با آن ، و نیز اعضای گروه های اقلیت، مانند مسیحیان، شبک ها، ترکمان ها و ایزدی ها را آزار می دهد.

به این دلیل است که جامعه بین المللی به سرعت به تشکیل یک نیروی ضربت پرداخته است که بی درنگ برای متوقف ساختن داعش و خنثی کردن دستاوردهای آن دست به کار خواهد شد. جان کری وزیر امور خارجه و چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در بیانیه مشترکی گفتند چنین کاری « رویکردی واحد در سطح بین المللی، منطقه ای و محلی را ایجاب خواهد کرد که ابزار نظامی، قانونی، پلیسی، اطلاعاتی ، اقتصادی و دیپلماتیک را در هم بیامیزد.»

نخستین گام مهم در این تلاش، تشکیل دولتی جدید در عراق بود. دو وزیر گفتند «ما در این باره که متحدان تانو چگونه می توانند بر حمایت از دولت جدید در تلاش برای متحد کردن کشور علیه داعش بیافزایند، به تفصیل بحث کردیم.»

تلاش هماهنگ و چندجانبه برای شکست دادن داعش شماری از گام ها را شامل خواهد شد ، حمایت نظامی ار عراق، و تلاش شریکان ائتلاف برای متوقف کردن سفر پیکارجویان خارجی از طریق سرزمین های آنها جهت پیوستن به داعش، از آن جمله است.

ائتلاف برای محدود کردن دسترسی داعش به سیستم مالی جهانی کار خواهد کرد تا نتواند هزینه های خود را چه از راه فروش نفت سرقتی یا دریافت اعانه از طرفدارانش تامین کند. ائتلاف به بحران انسانی ناشی از عملیات داعش خواهد پرداخت، و با ادامه فاش کردن نگرش بی رحمانه و توخالی اش برای نامشروع ساختن ایدئولوژی آن کار خواهد کرد.

کری و هیگل در بیانیه خود گفتند «تلاش برای تضعیف و نابودی تهدید داعش، وقت خواهد گرفت و به تداوم نیاز خواهد داشت. متحدان ما در ناتو و شریکانمان آمادگی خود را برای شرکت کامل در این رویکرد هماهنگ تائید کرده اند.»

XS
SM
MD
LG