لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

میراث جهانی در خطر است


داعش و دیگر گروه های پیکارجوی خشن، که در سوریه و عراق تاخت و تاز می کنند، تمام تلاش خود برای پاک کردن تاریخ منطقه ای که مهد تمدن بوده است را به کار گرفته اند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت «داعش نه فقط افراد را گردن می زند، بلکه بافت و تار و پود تمام تمدن ها را پاره می کند. برای زندگی و جان مردم، مذهب و فرهنگ، که شالوده زندگی برای میلیون ها نفر است، احترامی قائل نیست.» وی افزود «ویران کردن میراث های مردم عراق و سوریه، اهانتی عمدی است و نمونه دیگری از اهریمنی سازش ناپذیر داعش است.»

داعش ویرانی بسیاری از تاریخی ترین ماندگارهای معماری اسلامی در موصل را با بوق و کرنا جار زده است، از جمله مقبره نبی یونس، که نوح پیامبر نیز شناخته می شود، و برای مسلمانان، مسیحیان و یهودیان مقدس است.

در رقه، داعش مجسمه عظیم و باستانی یک شیر را که به قرن هشتم پیش از میلاد باز می گردد، با خاک یکسان کرد. مقبره ها و محل های باستانی را غارت کرد و آثار هنری باستانی را برای تامین هزینه عملیات تروریستی خود فروخت. و به دیگر دزدان تاریخ نیز اجازه می دهد، در برابر دریافت درصدی از منافع، چنین کنند.

جان کری گفت چنین اعمالی برای تمام مردم متمدن دردناک است و افزود «موضوع فقط این نیست که نیروهای افراط گرایی تهدید می کنند ما را به عصر حجر باز گردانند، آنها می خواهند ارتباط نسل های آینده با این گذشته را قطع کنند. این چیزی است که عمیقا در خطر است. و اگر آن را متوقف نکنیم و در برابر آن نایستیم، همه ما همدست خواهیم بود.»

به این دلیل آمریکا به تامین هزینه تلاشی عظیم با همکاری مدرسه آمریکایی پژوهش های شرق برای مستند ساخت وضعیت مکان های میراث فرهنگی در سوریه و گسترش این تلاش به عراق، کمک می کند. جان کری گفت «ما همچنین از انتشار لیست های قرمز آثار هنری مسروقه عراق و سوریه برای آگاه ساختن مسئولان بین المللی گمرک و جلوگیری از قاچاق این گنجینه های باستانی حمایت کردیم.»

آقای کری گفت «ضروری است حالا عمل کنیم. ما می دانیم رهبری ما، رهبری آمریکا، می تواند تفاوتی بوجود آورد و جنگ برای حفاظت از میراث فرهنگی عراق و سوریه، فقط درباره ارزش های مشترک نیست، حفاظت از یک میراث مشترک است.»

XS
SM
MD
LG