لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

فلوریدا برای رویارویی با توفان ایرما آماده می شود


کارکنان شهرداری و داوطلبان کیسه های شن را برای حفاظت خانه ها آماده می کنند.
کارکنان شهرداری و داوطلبان کیسه های شن را برای حفاظت خانه ها آماده می کنند.

با نزدیک شدن توفان دریایی ایرما به ایالت فلوریدای آمریکا، مقام‌ها از حدود شش میلیون سکنه این ایالت خواسته‌اند خانه‌های خود را ترک کنند و به مناطق بالا دست و امن بروند.

گفته می‌شود، ایرما در چند روز گذشته در مسیر حرکت به سمت آمریکا ، دستکم جان بیست نفر را در جزایر کارئیب گرفته است. این توفان اواخر روزشنبه ۱۸ شهریور به وقت محلی، به فلوریدا می‌رسد.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن خطرناک خواندن ایرما بر آمادگی تمامی سازمانها و تشکیلات دولتی فدرال برای انجام اقدامات احتیاطی و فراهم ساختن خدمات تدارکاتی تاکید گذاشته است.

ریک اسکات ، فرماندار فلوریدا نیز در کنفرانس خبری روز شنبه گفت که ایرما تهدیدی جدی است که تا کنون فلوریدا به خود ندیده است.

او گفت: «میلیون‌ها فلوریدایی تاثیر ایرما را که توفانی مرگبار و خطرناک است، خواهند دید. خطر سیلاب در منطقه شرقی و سراسر سواحل غربی افزایش یافته است. تصورش را بکنید، سیلابی به ارتفاع دو تا چهار متر خانه شما را در بربگیرد.»

فرماندار ایالت فلوریدا در هشداری دیگر نیز به ساکنان فلوریدا گفت: «فعلا به فکر جان خود باشید و به نقاط امن‌تر بروید، چون خانه و اموالتان را می‌توانید در صورت آسیب دیدن دوباره به دست آورید.»

ازدحام و ترافیک در جاده های خروجی فلوریدا
ازدحام و ترافیک در جاده های خروجی فلوریدا

بنظر می‌رسد بسیاری از سکنه این هشدار را جدی گرفته‌اند.

یکی از شهروندان فلوریدایی گفت: «فکر می‌کردیم می‌توانیم در خانه مان بمانیم، اما وقتی شنیدیم ایرما از توفان بیست و پنج سال قبل،آندرو، بدتر است، تصمیم گرفتیم برویم.»

فیما، آژانس دولتی ویژه مدیریت خدمات اضطرای، برای پذیرش صدها هزار نفر در پناهگاه‌ها آماده شده است. جاری شدن سیل وقطع برق، نخستین گرفتاری کسانی خواهد بود که در خانه‌هایشان می‌مانند.

کاتلین فاکس، یکی از مسئولان فیما، از فراهم کردن تدارکات لازم در پناهگاه‌ها خبرداد. او گفت: «دهها هزار لیتر آب آشامیدنی، آذوقه، رختخواب، دارو و لوازم پزشکی، غذا و لوازم بهداشت نوزادان در پناهگاه‌ها آماده است.»

توفان دریایی ایرما به فلوریدا نزدیک می شود

توفان ایرما اواخر وقت شنبه ، به جنوب شرقی ایالت فلوریدا می رسد و تا یکشنبه سراسر فلوریدا را در بر می‌گیرد. گفته می‌شود گستره ایرما از سراسر فلوریدا بزرگتر است.

ایرما جمعه شب با بادهایی به سرعت دویست و شصت کیلومتر در ساعت به کوبا رسید. تصاویر رسیده از ایستگاه فضایی بین المللی، گستره عظیم این توفان و دو توفان دریائی دیگر پشت سر ایرما را نشان می‌دهد.

توفان ایرما در حالی جنوب شرق آمریکا را به حالت آماده باش در آورده است که کمتر از سه هفته پیش، توفان هاروی با حجم عظیم باران و ایجاد آبگرفتگی بخش‌هایی از ایالتهای تگزاس و لوئیزیانا را تحت تاثیر قرار داد و دستکم ۷۰ کشته به جای گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG