لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

ایران از گروه های ضربت برای ساکت کردن مخالفان‌اش در عراق استفاده می‌کند


قاسم سلیمانی در کنار شبه نظامیان شیعه عراق
قاسم سلیمانی در کنار شبه نظامیان شیعه عراق

گزارشی از کان کافلین در روزنامه تلگراف

مقام های امنیتی بریتانیا می گویند به دستور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گروه های ضربت با هدف ارعاب عراقی های مخالف مداخله ایران در عراق به آن کشور اعزام شده اند.

این گروه های ضربت پس از آن در عراق مستقر شدند که تلاش های ایران در انتخابات سراسری ماه مه برای تثبیت نفوذشان بر دولت جدید عراق با ناکامی کاندیدهای مورد حمایت تهران روبرو شد.

ایران در جریان انتخابات عراق از نوری المالکی، نخست وزیر پیشین آن کشور، حمایت می کرد که رابطه نزدیک اش با تهران از عوامل عمده برکناری اش بود.

ایرانی ها همچنین بر روی هادی العامری، دیگر کاندیدای طرفدار تهران، حساب کرده بودند، اگر چه هیچ کدام نتوانستند رای کافی برای تشکیل دولت به دست بیاورند.

مقام های امنیتی بریتانیایی که کمک های نظامی و آموزشی به نیروهای نظامی عراق ارائه می دهند، می گویند ایران به این مهم با اعزام شماری تیم های ضربت نیروی قدس به عراق واکنش نشان داد. هدف آن ها ساکت کردن عراقی های منتقد مداخلات ایران در تعیین سرنوشت سیاسی شان بوده است.

مهم ترین قربانی تا کنون عادل شاکر التمیمی، متحد نزدیک حیدر العبادی نخست وزیر پیشین عراق، است که در ماه سپتامبر توسط نیروی قدس ترور شد.

تمیمی ۴۶ ساله، شیعه ای دارای تابعیت دوگانه عراقی کانادایی، برای ترمیم اختلافات بین جوامع شیعه و سنی عراق و بهبود روابط عراق با همسایگان عرب مانند اردن و عربستان سعودی تلاش می کرد.

دیگر قربانی گروه های ضربت ایران در عراق، «شوقی حداد»، متحد نزدیک «مقتدی صدر»، است. صدر که دست پرورده تهران بود اخیرا رویکردی ملی گرایانه در پیش گرفته است.

حداد در ماه ژوییه پس از آن که ایران را به تقلب در انتخابات متهم کرد به قتل رسید.

راضی التایی، مشاور آیت الله سیستانی، هم پس از صحبت از ضرورت کاهش نفوذ ایران در دولت جدید عراق در ماه اوت هدف یک سوء قصد نافرجام قرار گرفت.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG