لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

حفاظت از اقلیت های مذهبی در عراق


آمریکا گام های جدیدی برای حفاظت از اقلیت های مذهبی در عراق بر می دارد. ناکس تیمز، مشاور ویژه اقلیت های مذهبی در خاور نزدیک و جنوب و مرکز آسیا اخیرا در توضیحاتی در کنگره گفت «هر کجا مردم در خطر قرار دارند، تهدید می شوند یا با تبعیض روبرو هستند، ما می کوشیم راه هایی برای کمک پیدا کنیم.»

بدترین آزار دهندگان اقلیت های مذهبی در خاورمیانه، داعش، جبهه نصرت و القاعده را شامل می شوند. داعش به ارتکاب بی رحمی ها و جنایت هایی در عراق، از جمله قتل، جابجایی اجباری، وادار ساختن مردم به تغییر مذهب، بردگی، آدم ربایی، قاچاق و خشونت جنسی ادامه می دهد، از گردن زدن و دیگر شکل های اعدام سرپایی استفاده کرده، و بچه سربازان یا کودکان اسیر را برای مقاصد خود بکار گرفته است.

ما نباید آنچه را مردم سوریه همیشه به یاد خواهند داشت فراموش کنیم: اسد و متحدانش، از همان آغاز، منبع اصلی قتل، شکنجه، و محرومیت در این جنگ، و عامل اصلی کشیده شدن پیکارجویان خارجی به سوریه و به وجود آمدن داعش بوده است.

آقای تیمز گفت «اگر داعش در کوشش های نسل کسی و پاکسازی قومی موفق شود، اقلیت های قومی از عراق ناپدید خواهند شد و تنوع مذهبی رو به کاهش منطقه حتی کم رنگ تر خواهد شد. عراق خانه ادیان تاریخی زیادی است که با خطر ناپدید شدن از سرزمین اجدادی خود روبرو هستند: ۷۰ درصد جامعه مسیحی رفته است، جامعه ایزدی به ۲۵ درصد کاهش یافته است، وجامعه «سبئیون – مندئین» مسیحی عملا ناپدید شده است.

افزون بر پیکار جاری برای شکست دادن داعش جهت حفاظت از مردم آسیب پذیر، از جمله اقلیت های مذهبی، به اقدامات دیگری، مانند کمک انسانی، نیاز است. جان کری وزیر خارجه آمریکا در دیدار از عراق در ماه آوریل، اعلام کرد آمریکا نزدیک ۱۵۵ میلیون دلار دیگر کمک خواهد کرد و مجموع کمک ایالات متحده از آغاز سال مالی ۲۰۱۴ به بیش از ۷۸۰ میلیون دلار افزایش خواهد یافت.

مناطقی که اخیر از تصرف داعش آزاد شده است به شدت به کمک نیاز دارند. آقای تیمز گفت «اگر ما می خواهیم اقلیت های مذهبی بمانند یا بازگردند، بازسازی موصل و استان نینوا در عراق، مناطقی که این جوامع در آنها ساکن بودند، باید صورت گیرد.»

آمریکا اینک با حمایت از مراقبت از مردمی که در داخل عراق آواره شده اند، از جمله قربانیان خشونت بر اساس جنسیت و کسانی که از بردگی گریخته اند، کارهایی را که لازم است انجام می دهد. افزون بر این، مسئولان این عملیات شنیع باید حساب پس بدهند.

این لحظه ای مهم در تاریخ عراق است: در ممکن است برای همیشه به روی اقلیت های مذهبی و قومی در آنجا بسته شود. آمریکا همراه با متحدان و شریکانش سعی دارند مسلم سازند چنین اتفاقی نیافتد.

XS
SM
MD
LG