لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۸

هدف های ماموریت جاری آمریکا در عراق


روز هشتم اوت، در پاسخ به درخواست فوری دولت عراق، پرزیدنت اوباما اجازه داد حملات هوایی هدفمند علیه گروه گروه تروریستی بی رحم دولت اسلامی عراق و شام ، یا داعش، صورت گیرد:

*** داعش تهدیدی برای تمام عراقی ها و تمام منطقه است. مدعی است نارضایتی های سنی ها را نشان می دهد، اما مردان، زنان و کودکان سنی را قصابی می کند. مدعی است با نیروهای خارجی مخالف است، اما فعالانه پیکارجویان خارجی را برای پیشبرد ایدئولوژی نفرت بار خود بکار می گیرد.

درگیری جاری آمریکا در عراق محدود است و سه هدف دارد. نخست، حفاظت از پرسنل و تاسیسات آمریکا در عراق. رئیس جمهوری روز ۱۸ اوت در کنفرانس خبری گفت «حملات هوایی آمریکا پیشروی داعش در اطراف شهر اربیل را متوقف کرده و تروریست ها را عقب رانده است. در این میان، ما به سرعت تسلیحات اضافی و کمک برای نیروهای عراقی، از جمله نیروهای امنیتی کرد و عراق که در خطوط مقدم می جنگند، فراهم آورده ایم.»

دوم، آمریکا از نهادهای سازمان ملل متحد در تقویت ائتلاف بین المللی برای پرداختن به بحران انسانی ناشی از عملیات داعش حمایت می کند.

پرزیدنت اوباما گفت « ایالات متحده با دولت عراق ، و نیز شرکایی مانند بریتانیا، کانادا، فرانسه، ایتالیا و استرالیا جهت رساندن غذا و آب به نیازمندان، و فراهم آوردن امکانات رفاهی دراز مدت برای مردمی که از خانه هایشان رانده شده اند، کار خواهد کرد.»

سومین هدف آمریکا این است که با حمایت از دولت جدید عراق و کار با شریکان اصلی در منطقه، استراتژی دراز مدتی را برای برگرداندن جریان علیه داعش دنبال کند. در حال حاضر، انتقال صلحجویانه قدرت در بغداد جریان دارد.

آقای اوباما گفت « دکتر عبادی ، نخست وزیر برگزیده، نیاز دارد کار تشکیل دولتی فراگیر را تکمیل کند، دولتی که یک برنامه ملی را برای تامین منافع تمام عراقی ها فراهم آورد.»

رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت « بدون چنین پیشرفتی، تندروهایی مانند داعش می توانند به بهره برداری از شکاف ها در عراق ادامه دهند. با تشکیل دولت جدید، عراقی ها قادر خواهند بود کشور را در برابر تهدید داعش متحد نمایند، و افزایش حمایت نه فقط آمریکا، بلکه دیگر کشورها در منطقه و در سراسر جهان را انتظار داشته باشند.»

XS
SM
MD
LG