لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

کمک به عراق در مقابله با تهدید تروریسم


برای مقابله با پیشروی بی رحمانه سازمان تروریستی مشهور به دولت اسلامی در عراق و شام – داعش -باراک اوباما اعلام کرد ایالات متحده آماده است بالغ بر ۳۰۰ مشاور نظامی اضافی به عراق بفرستد. آنها وظیفه خواهند داشت بهترین راه های آموزش، راهنمایی و پشتیبانی از نیروهای امنیتی عراق را ارزیابی کنند.

آقای اوباما گفت «نیروهای آمریکا برای جنگ به عراق باز نخواهند گشت، ولی ما به عراقی هایی کمک می کنیم که با تهدید تروریست ها علیه مردم عراق، منطقه و منافع آمریکا می جنگند.»

افزون بر مشاوران نظامی، آمریکا تجهیزات و سامانه های اطلاعاتی و شناسایی برای تشخیص بهتر وقایع عراق و فعالیت های داعش در آنجا، افزایش داده است. آمریکا همچنین تجهیزات نظامی اضافی را در منطقه مستقر کرده است. باراک اوباما گفت: در حرکت به جلو، ما آماده خواهیم بود در صورت لزوم به عمل نظامی هدفمند و دقیق دست بزنیم.»

آقای اوباما تاکید کرد مهمتر از همه «رهبران عراق باید از اختلافاتشان فراتر روند و پیرامون یک برنامه سیاسی برای آینده کشور متحد شوند.» او گفت: «شیعیان، سنی ها و کردها، تمام عراقی ها، باید یقین داشته باشند که می توانند منافع و آرمان های خود را از طریق یک روند سیاسی و نه خشونت، پیش ببرند. برای تقویت همفکری در جوامع گوناگون، لازم است نشست های وحدت ملی تشکیل شود. حالا که نتایج انتخابات اخیر تایید شده است، پارلمان جدید باید هر چه زودتر کارش را آغاز کند.»

آقای اوباما گفت: «آمریکا در جایگاهی قرار ندارد که رهبران عراق را انتخاب کند. با این حال روشن است فقط رهبرانی با یک برنامه فراگیر قادر خواهند بود مردم عراق را متحد سازند و آنها را در عبور از این بحران یاری دهند.»

باراک اوباما گفت ایالات متحده یک کوشش دیپلماتیک را برای کار با رهبران عراق و کشورهای منطقه جهت برقراری ثبات در عراق هدایت خواهد کرد. جان کری وزیر امور خارجه برای رایزنی با متحدان و شریکان آمریکا به خاورمیانه و اروپا خواهد رفت.

رئیس جمهوری آمریکا گفت «منافع حیاتی همسایگان عراق، همانگونه که باید به تمامیت ارضی آن احترام بگذارند، ایجاب می کند تا تلاش کنند آن کشور گرفتار جنگ داخلی و یا پناهگاهی برای تروریست ها تبدیل نشود.»
XS
SM
MD
LG